piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wąsosz: Budżet wcale nie najgorszy

Rozmowa ze Zbigniewem Stuczykiem, burmistrzem Wąsosza

Wczoraj, 11 listopada, niezwykle uroczyście obchodziliście Święto Niepodległości. Była msza święta, kwiaty pod pomnikiem w centrum Wąsosza i występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pobielu. Zapewne było podniośle i spokojnie.

– Bardzo spokojnie i bardzo uroczyście. Było zdecydowanie więcej ludzi niż w latach poprzednich. Pojawiła się młodzież ze wszystkich szkół, poczty sztandarowe i uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości.

Ale rok 2013 dla samorządów spokojny nie był, był okresem wielu wyzwań

– Przedsięwzięcia wpisane w naszym budżecie zostały zrealizowane, nie mieliśmy większych problemów finansowych, zadania były realizowane i rozliczane terminowo. Najpoważniejsze z nich to kanalizacja i budowa ul. Polnej wraz z chodnikami. Wykonano kilka dróg we wsiach i ulic w mieście, a problemy, jak zwykle, mieliśmy z oświatą. Teraz mamy nową zagwozdkę. To mogący pojawić się problem bezrobocia ze względu na ogłoszenie upadłości firmy FagorMastercook. To dla nas problem nie lada.

W tym roku polskie samorządy wdrażały w życie ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

– To akt prawny, który wzbudził w mieszkańcach wiele emocji i wątpliwości. Nasza gmina kupiła wszystkim mieszkańcom pojemniki, prowadziliśmy szerokie konsultacje społeczne i – korzystając ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – uruchomiliśmy kampanię reklamową. Nie możemy powiedzieć, że z segregacją jest idealnie. Zdarzają się niestety przykłady, że ludzie – mimo deklaracji o segregowaniu odpadów – tego nie robią. W związku z tym jesteśmy zmuszeni sprawdzać wiarygodność mieszkańców i w przypadku nieprawidłowości będziemy zmieniać deklaracje, a nieuczciwi będą obciążani wyższymi opłatami. Niestety, wygląda na to, że ludzi trzeba kontrolować.

A problem z ciężkim transportem przejeżdżającym przez wasze gminne drogi…

– …rozwiązał się sam, ponieważ budowa trasy S5 została przerwana. Jeśli zaś chodzi o prace ziemne, to już zostały ukończone. Ciężki transport przez Wąsosz już nie przejeżdża od kilku miesięcy, ale chcę podkreślić wyraźnie, że wszystkie nawierzchnie naszych dróg na terenie Wąsosza zostały odtworzone i ułożono nowe dywaniki asfaltowe. Niebawem poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpocznie remonty nawierzchni dróg powiatowych.

Niedługo nowy okres programowania unijnego… Trzeba będzie mieć niemało własnych środków finansowych, aby skorzystać jeszcze więcej.

– Dzisiaj mówi się, że pojawią się środki na duże programy, czyli programy dla dużych miast. My podatki mamy już uchwalone na sesji 30 października, a budżet już złożyłem radzie i wygląda on wcale nieźle.

Co zatem będzie w nim najważniejsze?

– Będziemy modernizować, z pomocą środków unijnych, wodociąg, zrobimy sporo dróg i weszliśmy w „program chodniczkowy”, gdzie na budowę chodników można otrzymać 50 procent dofinansowania. Poza tym będziemy modernizować drogi do gruntów rolnych, korzystając z marszałkowskiego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Najbardziej kosztochłonna inwestycja to kanalizacja, która pochłonie około 3 mln zł. Będzie robiona ul. Parafialna w Wąsoszu, z nową nawierzchnią, chodnikami i kanalizacją burzową. Poza tym będziemy budować świetlice m.in. w Kowolewie i Lubielu, wyposażymy szkoły i złożymy wniosek do programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”. Chcemy, aby w szkole podstawowej powstała bieżnia z prawdziwego zdarzenia długości 110 metrów. Poza tym zajmiemy się modernizacją oświetlenia ulicznego, które dobrze by było wymienić na znacznie tańsze oświetlenie ledowe. Na pewno zmodernizujemy strażnicę OSP w Wąsoszu i będziemy rewitalizować miasto. Na rynku w przyszłości pojawi się duża, podświetlona makieta ratusza w Wąsoszu, który kiedyś tutaj stał, z krótką historią naszego miasteczka.

Przyszły rok to także wybory samorządowe, ważne dla mieszkańców gmin, bowiem dla ludzi ważne jest, kto rządzi.

– Nie podjąłem jeszcze decyzji, czy ponownie będę starał się o burmistrzowanie Wąsoszem.

Już niedługo Boże Narodzenie i Nowy Rok. W imieniu redakcji miesięcznika „Gmina Polska” życzę panu, pana współpracownikom, radnym i całej wąsoskiej społeczności spokojnych świąt i samych sukcesów w roku 2014. Aby nowy rok był dla was zdrowy i dobry we wszystkich aspektach życia.

Rozmawiał Sławomir Grymin