niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Warto odwiedzić

Ełk jest przepięknym około 60-tysięcznym miastem położonym we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto rozciąga się nad Jeziorem Ełckim (400 ha) oraz rzeką Ełk (113,6 km).

 

Wzdłuż jeziora, które usytuowane jest w centralnej części miasta, rozciąga się promenada miejska o długości około 7 km. To ścieżka pieszo-rowerowa biegnąca przy jeziorze niemal przez całe miasto. Promenada jest miejscem nie tylko kuszącym malowniczością i widokami, ale przede wszystkim punktami gastronomicznymi oraz pubami (ok. 20 punktów, w których można skosztować najlepszych, tradycyjnych mazurskich potraw). Do dyspozycji klientów pozostaje również unosząca się na jeziorze marina-pub. Ełk swoją ofertą spełnia oczekiwania różnych gości. To miasto otwarte zarówno na ludzi poszukujących szeroko rozumianej rozrywki, jak i na potrzeby osób skłaniających się ku atrakcjom historyczno-turystycznym.

Ełk ma przecież bogatą historię… Miasto powstało w 1425 roku w pobliżu zamku krzyżackiego mieszczącego się na wyspie połączonej z lądem zabytkowym mostem. Odwiedzając Ełk, warto zwiedzić nie tylko XIV-wieczny zamek, ale koniecznie udać się na spacer ścieżką historyczno-turystyczną, która obejmuje około 20 różnych obiektów architektonicznych oraz ciekawych miejsc. Należą do nich m.in.: zabytkowa wieża ciśnień i Muzeum Kropli Wody, zamek krzyżacki i most, zabytkowe XIX-wieczne kamienice, Park Solidarności, Ełcka Kolej Wąskotorowa (oferująca m.in. przewozy turystyczne), Prywatne Muzeum Zabytków Kolejnictwa i Skansen Pszczelarski, Centrum Edukacji Ekologicznej i Muzeum Jeziora, katedry, kościoły i inne atrakcje.

Ełk kusi gości licznymi atrakcjami rekreacyjno-turystycznymi. Jest to miasto, w którym można odpocząć oraz aktywnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. W ciągu roku mają tu miejsce różne wydarzenia sportowe: Triatlhon Ełcki, Mazurski Moto Show Ełk, Mazurskie Lato Balonowe – Zawody Balonowe, turnieje piłki siatkowej oraz koszykowej, zawody pływackie; wydarzenia rozrywkowe i kulturalne: Międzynarodowy Festiwal Folkloru Dzieci i Młodzieży „TĘCZA”, Festiwal Sztuk Pirotechnicznych Ełk „Ogień i Woda” (jeden z największych w Polsce), Mazurskie Lato Kabaretowe „Mulatka”, Kino pod Gwiazdami; wydarzenia kulinarne: Konkurs o Chochlę Prezydenta Miasta Ełku, „Podróż ze smakiem” oraz Regionalne Święto Miodu. W mieście organizowane są również liczne koncerty oraz festiwale muzyczne.

Ełk posiada plażę miejską przy Jeziorze Ełckim oraz usytuowany tam camping wyposażony w stanowiska caravaningowe, duże pole namiotowe, boiska sportowe, kąpielisko strzeżone oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Ełk po prostu zachwyca i głęboko zapada w pamięć, dlatego warto tu wracać…


 

Warto inwestować

Miasto ukierunkowane jest na dynamiczny rozwój gospodarczy oraz liczne przedsięwzięcia innowacyjne. Ełk od wielu lat podejmuje działania w celu stworzenia korzystnych warunków do zakładania i prowadzenia firm w swoim regionie (m.in. ulgi podatkowe). W mieście działa Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna Podstrefa Ełk, która w zeszłym roku została powiększona o kolejne 23 ha. Na części nowo wcielonego terenu usytuowany jest Park Naukowo-Technologiczny w Ełku, zabudowany budynkiem administracyjnym oraz halami przemysłowymi, promujący przede wszystkim nowoczesne technologie. W Ełku działa również Biuro Wspierania Przedsiębiorczości, które prowadzi bezpłatne doradztwo dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz dla tych, którzy dopiero myślą o założeniu własnej firmy.

Obecne tempo rozwoju gospodarczego Ełk zawdzięcza niewątpliwie między innymi swojemu atrakcyjnemu położeniu – w sąsiedztwie z Obwodem Kaliningradzkim oraz państwami sąsiadującymi (Litwa, Białoruś) – umożliwiającemu ciągły rozwój społeczno-gospodarczy.

(red)