sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Warszawa wciąż piękniejsza

Nie tylko muzea i Łazienki, nie tylko Nowy Świat, Starówka i Krakowskie Przedmieście… Warszawa to dziś europejska metropolia, której dzieje zostawiły po sobie cudowne ślady. Jednym z nich jest coraz piękniejszy Ogród Krasińskich. To jedno z tych miejsc, których gość stolicy ominąć nie może.

Dobiegająca końca rewaloryzacja Ogrodu Krasińskich to nie tylko powrót do XIX-wiecznych założeń Franciszka Szaniora, ówczesnego projektanta zmian w ogrodzie, odnowiona roślinność i nowe place zabaw, ale także konserwacja znajdujących się w parku zabytków. Przemianę ogrodu mogli obejrzeć warszawiacy, którzy w listopadową sobotę przyszli na wycieczkę z przewodnikiem po parku.

Zakończył się remont konserwatorski kamiennej misy fontanny posadowionej na osi ogrodowej elewacji pałacu Krasińskich. Fontanna powstała na początku XIX wieku jako centralny element ozdobnego gazonu. Zakres prac był imponujący, a obejmował m.in. oczyszczenie powierzchni, wykonanie nowego dna fontanny, usunięcie wtórnych nieszczelnych, spękanych uzupełnień, odsolenie kamienia, zabezpieczenie powierzchni środkiem do ochrony przed graffiti, zamontowanie nowej dyszy do wody. Fontanna po remoncie tryska jednym, stożkowym wysokim ma kilka metrów strumieniem.

Zakończyła się także konserwacja poidełka z piaskowca znajdującego się w ogrodzie przy rozgałęziających się alejkach. Oczyszczono i uzupełniono jego powierzchnię, usunięto graffiti i zabezpieczono przed nowymi, wymieniono zwieńczenie instalacji hydraulicznej. Poidełko z piaskowca ustawiono zostało w Ogrodzie Krasińskich z okazji 50-lecia wodociągów warszawskich w 1936 roku. Potwierdza to wykuta na krawędzi misy inskrypcja „Wodociągi 1886-1936”. W grudniu zeszłego roku na odnowionych oryginalnych kamiennych filarach zamontowano zrekonstruowaną metalową bramę z herbem Krasińskich.

W południowej części ogrodu, już otwartej dla publiczności, gotowy jest plac wodny. Stanowi on główny element kompozycji ogrodu nawiązującego do nieistniejących już ogrodów Instytutu Wód Mineralnych Sztucznych i pałacu Pod Czterema Wiatrami. Na „pluskowisko” składają się 24 dysze otaczające dwoma pierścieniami centralnie położoną 25. dyszę o najwyższym strumieniu. Fontanna ma możliwość indywidualnego przerywania i regulacji wysokości strumienia, co umożliwia zaprogramowanie zmiennych efektów wodnych.

W ogrodzie można obejrzeć także mały plac zabaw wykonany według XIX-wiecznych założeń szaniorowskich. Plac zlokalizowany jest niedaleko stawu, który po rewitalizacji znów jest wypełniony wodą. Z położonej niedaleko górki (w której sąsiedztwie znaleziono pozostałości wału zygmuntowskiego) do stawu po kamieniach spływa potoczek. W bliskim sąsiedztwie stoi drewniany pawilon ogrodowy. Ogród Krasińskich z tysiącami nowych drzew, krzewów i kwiatów zaprasza o każdej porze roku!

www.um.warszawa.pl