środa, 14 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wakacyjna przerwa w mieście

Aż 70 proc. Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń planuje podczas tegorocznych wakacji wyjazd typu city break. Pod tą nazwą kryje się krótki, zazwyczaj weekendowy wypad do jednego z większych miast. Polacy wybierają taką formę wypoczynku coraz częściej z kilku powodów, ale głównie braku czasu oraz ograniczonych funduszy.

Polacy, jak pokazały wyniki sondy „City break po polsku” serwisu Prezentmarzeń, bardzo pozytywnie postrzegają wyjazdy w formule weekendowej. Zdaniem 25 proc. to idealny sposób na intensywne zwiedzanie wybranego miasta. Według 21 proc. to świetna alternatywa, gdy nie mamy dłuższego urlopu, a według 16 proc. to dobry sposób, aby poczuć atmosferę danego miasta i spróbować lokalnych rozrywek.

Zdaniem jednej trzeciej Polaków wynika to z przekonania, że jest to bardziej oszczędna forma na wypoczynek. Co trzeci respondent postrzega city break jako szybki sposób na atrakcyjne spędzenie czasu, a 10 proc. zapytanych Polaków jako sposób na wypoczynek w dobie koronawirusa.

Co trzeci zapytany przez serwis Prezentmarzeń respondent najchętniej wybiera się na city break z partnerem lub partnerką, bo jest to sposób na romantyczne chwile we dwoje. Dla 27 proc. najlepszymi towarzyszami na weekendowy wypad do innego miasta są przyjaciele, gdyż traktują taki wyjazd jako czas na dobrą zabawę. Sporo osób, bo aż 23 proc., chętnie jedzie solo, ponieważ lubi mieć czas tylko dla siebie, a 19 proc. zabiera ze sobą rodzinę.

Najczęściej na tego typu wyjazdach szukamy rozrywek związanych z aktywnością ruchową, a nawet sportami ekstremalnymi (27 proc.), niestandardowych, które nas zaskoczą (19 proc.), oraz dostarczających ciekawej rozrywki, np. terenowe gry miejskie (14 proc.). Dużym zainteresowaniem cieszą się również wyjazdy pozwalające na relaks, np. pobyt ze strefą SPA (22 proc.), oraz dostarczające doznań kulinarnych (18 proc.).

Postrzeganie wyjazdów typu city break ma raczej pozytywny charakter. Polacy uważają, że jest to świetna alternatywa na wypoczynek, kiedy nie mamy dłuższego urlopu (21 proc.) i ciekawy sposób na intensywne zwiedzanie miasta (25 proc.). Krótki urlop, z którego warto skorzystać (14 proc.), pozwala poczuć atmosferę danego miasta i spróbować lokalnych rozrywek (16 proc.). To również coraz modniejsza forma wypoczynku (11 proc.), która przywędrowała do nas z zagranicy.

Aż 78 proc. zapytanych Polaków twierdzi, że city break ma szansę na stałe zadomowić się w polskiej turystyce. Co trzeci respondent postrzega tę formułę wypoczynku jako świetną alternatywę do dłuższego urlopu. Według 26 proc. respondentów z roku na rok coraz więcej Polaków chętnie korzysta z weekendowych, miejskich wyjazdów.

Ta wakacyjna alternatywa wobec dłuższych wyjazdów to także szansa dla samorządów, które powinny pomyśleć nad ofertą właśnie dla weekendowych turystów. Połączenie tradycyjnego zwiedzania z propozycjami aktywnego relaksu plus możliwość skosztowania lokalnych produktów jawi się jako interesujący pomysł, dzięki któremu pojawia się kolejna możliwość promocji miast. A promocja to nie tylko miód na serce lokalnych patriotów, ale także dobry biznes. W części samorządów o tym zapominają. Warto się przebudzić.

(pr,inf)

Według 77 proc. respondentów city break stanie się alternatywą dla tegorocznych wakacji. Według 78 proc. – city break ma szansę na stałe już zagościć w polskiej turystyce.