Ponad połowa Polaków planujących wakacje za granicą wybierze się w drogę samochodem. Lato 2024 roku zapowiada się rekordowo pod względem popularności zagranicznych podróży na czterech kółkach. Za najlepszy czas na zagraniczne wojaże samochodem Polacy uznają miesiące wakacyjne. Trend ten nie jest odosobniony. Z badań Europejskiej Komisji Podróży wynika, że co trzeci Europejczyk wybiera się na wakacje autem.
– Samochód w dalszym ciągu jest głównym środkiem transportu na wakacje. Decydując się na urlop poza Polską, doceniamy elastyczność i niezależność, jaką daje podróżowanie autem. Nie bez znaczenia jest tu także aspekt finansowy – szczególnie w przypadku większej grupy osób, podróż samochodem może być tańsza niż bilety lotnicze – mówi Tomasz Otto, dyrektor Departamentu Strategii i Marketingu odpowiedzialny za rozwój platformy Automarket.pl
Podróże samochodem
Ponad 37 proc. Polaków zamierza tegoroczny urlop spędzić poza granicami kraju. Najpopularniejszymi miesiącami na wyjazdy są sierpień (32 proc.) i lipiec (28 proc.), zaś 22 proc. badanych wskazuje początek jesieni jako dobry czas na przerwę od pracy. Ponad połowa z nich (56 proc.) wybiera się na wakacje samochodem, a z tej grupy jedna trzecia pojazdów to auta w leasingu lub wynajmie długoterminowym.
Informacje zebrane przez Automarket.pl, wiodącą platformę e-commerce oferującą samochody nowe i używane, można uzupełnić o te, które udostępniła Europejska Komisja Podróży (maj 2023 r.). Spośród respondentów z Polski 31 proc. „celowało” w podróż do europejskiego państwa, które nie sąsiaduje z naszym krajem. Podobne plany mieli m.in. Belgowie (32 proc.), Duńczycy (39 proc.) i Włosi (28 proc.). W rankingu popularności wśród polskich turystów na szczycie były Włochy i Chorwacja.
W 2024 roku kierunki wakacji są podobne, a na urlop w ogóle – jak podaje CBOS – wyjedzie aż 64 proc. ankietowanych Polaków. To o 9 proc. więcej niż deklarowało w ubiegłym roku.
Zgoda na wyjazd
– Rosnąca liczba zagranicznych podróży turystycznych pojazdami należącymi do firm leasingowych absolutnie nie zaskakuje. Widzimy zwiększającą się liczbę wniosków o pozwolenie na taki wyjazd. Zaledwie cztery pierwsze miesiące 2024 roku wystarczyły, aby wystawić o 1/3 więcej dokumentów dopuszczających wyjazd za granicę samochodami w wynajmie długoterminowym, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Według naszych szacunków, do końca tego roku ta liczba może się podwoić w porównaniu z rokiem ubiegłym – zauważa Tomasz Otto.
Jeśli dysponujemy samochodem w leasingu lub wynajmie długoterminowym, to przed wyjazdem za granicę warto zadbać o formalności. Pozwolą one uniknąć ewentualnych niespodzianek w trakcie urlopu.
Upoważnienie od firmy leasingowej
Ponieważ auto w leasingu lub wynajmie należy do firmy leasingowej, to turysta potrzebuje od niej zgody na poruszanie się pojazdem poza krajem. Zazwyczaj wystarczy upoważnienie w języku angielskim. Tylko niektóre państwa, np. Węgry, wymagają zgody firmy leasingowej na wyjazd wystawionej w ich języku narodowym. Co zrobić, aby otrzymać upoważnienie?
– Dla samochodów z naszej platformy od 2023 roku wystawiamy takie upoważnienia już na etapie odbioru pojazdu. Rozwiązanie to wprowadziliśmy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i na podstawie ich zapytań. Zależy nam na tym, aby korzystający z Automarket.pl skupili się na spokojnym planowaniu urlopu. Szanujemy ich komfort i czas – akcentuje Tomasz Otto z Automarket.pl.
Kto może prowadzić samochód? Kierowcy często pytają, czy za granicą samochodem może kierować inna, niewymieniona w umowie osoba. Firmy leasingowe z reguły się na to zgadzają, bo to przecież oczywiste, że na długich dystansach trzeba z kimś zmienić się za kierownicą. Do prośby o upoważnienie na wyjazd warto więc dopisać, kto jeszcze będzie prowadził pojazd podczas urlopu.
Ubezpieczenie auta w wynajmie
Kupione w Polsce obowiązkowe ubezpieczenie OC działa w zdecydowanej większości europejskich krajów. Niektóre państwa, zwłaszcza bałkańskie, nienależące do UE, wymagają tzw. Zielonej Karty, czyli potwierdzenia, że auto ma wykupioną polisę OC. Dokument taki na życzenie kierowcy przygotowuje właściciel auta, czyli leasingodawca.
Przed wyjazdem warto też zapoznać się z zakresem ochrony w ramach autocasco (AC), które działa także poza krajem – jest przydatne w razie szkód spowodowanych przez kierowcę w wynajmowanym lub leasingowanym pojeździe, zdarzeń losowych czy kradzieży pojazdu. Za granicą warto również mieć assistance, które zapewnia m.in. holowanie, usprawnienie unieruchomionego auta wskutek awarii, po kolizji czy wtedy, gdy zabraknie paliwa. W leasingu lub wynajmie auto jest objęte pełnym ubezpieczeniem, również koordynacją likwidacji szkód, nie trzeba więc robić tego samodzielnie.
Limit kilometrów
W umowach wynajmu obowiązuje roczny limit kilometrów. Kierowcy, którzy planują wycieczkę objazdową po kilku europejskich krajach, mogą obawiać się, że przekroczą liczbę umówionych z firmą leasingową kilometrów (to tzw. nadprzebieg). Warto mieć to na uwadze, a w razie potrzeby limity można zwiększyć. Wiąże się to z aneksem do umowy i, jak w przypadku innych dokumentów, należy to wcześniej zgłosić.
– Użytkowanie samochodu leasingowanego lub wynajmowanego długoterminowo z założenia jest bezproblemowe. Nie inaczej jest przy wyjeździe za granicę. Formalności są proste, a sam proces przebiega bez większych komplikacji. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu obowiązkowego wyposażenia auta w danym kraju, do którego się wybieramy, tu mogą pojawić się pewne niuanse – zaznacza Tomasz Otto.
(ipr)