niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wądroże Wielkie: Niepowtarzalne polskie święto

Słoneczne popołudnie 4 września powitało gości i mieszkańców Gminno-Powiatowych Dożynek w Wądrożu Wielkim. W promieniach słońca radosne święto plonów zgromadziło bardzo wielu gości – a gościem szczególnym była minister Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premiera.

Obchody inaugurowała msza święta w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, którą celebrował ks. Mirosław Wątruch. Pani minister Witek, rodowita jaworzanka, pojawiła się już na mszy, aby wspólnie z mieszkańcami celebrować czas dziękczynienia. Po mszy minister Witek powiedziała: – Dziękowaliśmy Bogu, ale dzisiaj chciałabym podziękować także ludziom, wszystkim rolnikom i ich rodzinom, a także wszystkim osobom, które współpracują z rolnikami. Chciałabym podziękować bardzo serdecznie w imieniu swoim własnym, ale także w imieniu premier Beaty Szydło.

Tematem przewodnim mszy dożynkowej było właśnie dziękczynienie i wdzięczność za każdy, najmniejszy nawet dobry uczynek, za sprawy proste i codzienne. – Choć pomaganie dzisiaj nie jest modne, my mamy tutaj kilku zapaleńców i czynimy dobro – powiedział nam jeden z mieszkańców.

Gospodarzami rolniczego święta byli wójt Wądroża Wielkiego Elżbieta Jedlecka i starosta jaworski Stanisław Laskowski. – Dożynki wiejskie to niepowtarzalne polskie święto, przypominające o naszej tożsamości, kulturze ludowej i sielskim dzieciństwie – mówiła wójt Elżbieta Jedlecka. – Raz w roku mamy w Wądrożu wielkie święto, które nazwaliśmy Festiwalem Kultury Wsi Polskiej. W tym dniu szczególnie uroczyście pielęgnujemy nasze tradycje, ponieważ chcemy przekazywać młodemu pokoleniu obyczaje i obrzędy polskie. Pielęgnowanie kultury przodków jest niezwykle ważne dla rozwoju młodego człowieka.

Starosta Stanisław Laskowski witał rolników, przypominając, jak wyjątkowy to dzień. – Dziś jest szczególny dzień – mówił starosta. – Sercem i duchem jesteśmy na Jasnej Górze, gdzie rolnicy z całej Polski świętują owocne plony. Dla mnie jest to czas szczególny, ponieważ mogę podziękować wszystkim ludziom związanym z wsią, także sadownikom, piekarzom, przetwórcom. Wszystkim życzę dziś dobrego świętowania i dobrej zabawy.

Po mszy poświęcone wieńce przeniesiono pod scenę w pięknym, wielobarwnym korowodzie, okraszonym ludowymi melodiami. Odśpiewano hymn państwowy, a następnie wójt Elżbieta Jedlecka i starosta Stanisław Laskowski oficjalnie otwarli Festiwal Kultury Wsi Polskiej i, zgodnie z ludową tradycją, obtańcowali wieniec dożynkowy. Starostowie dożynek Joanna Dojlida-Szwedo i Łukasz Byczko przekazali gospodarzom święta plonów bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów, prosząc o podzielenie się nim z mieszkańcami.

Tradycyjne obrzędy dożynkowe i pokazy artystyczne zaskakiwały dopracowaniem i starannością. Wybrano najpiękniejsze stoisko i najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Dla najmłodszych zaplanowano miasteczko zabaw, malowanie twarzy oraz warsztaty tańca. Do Wądroża Wielkiego zjechali nie tylko mieszkańcy, ale również goście z odległych części województwa. Festiwal był okazją do rodzinnych spotkań i nawiązania nowych kontaktów. Był to również czas na prezentację kół gospodyń wiejskich, gdzie kreatywność i tradycja mieszały się z wykwintnymi smakami. Odbyły się występy zespołów ludowych, pokazy laserów, a gwiazdą wieczoru był zespół B-QLL. Na koniec zorganizowano tradycyjną zabawę przy akompaniamencie grupy Na Czasie.

Anna Tarka