wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

W podzięce za plony

Słoneczna i gorąca aura dopisała 6 września powiatowo-gminnym dożynkom w Zbytowie zorganizowanym przez Urząd Miejski w Bierutowie, bierutowski Ośrodek Kultury i Sportu i Starostwo Powiatowe w Oleśnicy. Dopisała nie tylko pogoda, ale także zacni goście, w tym najważniejsi adresaci Święta Plonów – miejscowi rolnicy, mieszkańcy gminy Bierutów i powiatu oleśnickiego, a także włodarze gmin: gospodarze dożynek wójt gminy Bierutów Władysław Bogusław Kobiałka i starosta oleśnicki Zbigniew Potyrała, wójt gminy Dobroszyce Jan Głowa, burmistrz Sycowa Sławomir Kapica, burmistrz Międzyborza Jarosław Głowacki i burmistrz Oleśnicy Jan Bronś. Był to wzruszający czas modlitwy, podsumowań i wyróżnień oraz kulturalnej zabawy, tak nierozłącznie związanej z człowieczym trudem.

Jak nakazuje odwieczna tradycja, dożynkowe uroczystości zainaugurowała polowa msza święta, którą celebrował ksiądz Mateusz Urdzela wraz z kapłanami dekanatu oleśnickiego: księdzem infułatem dr. Władysławem Ozimkiem i księdzem Janem Kudlikiem. – Zgromadzili się tutaj ludzie dobrej woli chcący podziękować Panu Bogu za plony – mówił m.in. ksiądz Mateusz. – Witam przedstawicieli wiosek, którzy piękne korony wieńcowe i chleby złożone pod ołtarzem ze sobą przynieśli, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Trzeba podziękować dzisiaj rolnikom za wykonaną przez nich przy żniwach pracę, za zebrane plony, które będą służyć całemu społeczeństwu.

Po mszy nastąpiło oficjalne otwarcie Święta Plonów, których gminno-wiejskimi starostami byli Anna Małgorzata Zbylut i Rafał Piszczałka, a starostami powiatowymi Karolina Ilska-Bigos i Krzysztof Niedzielski.

Na wniosek starosty oleśnickiego Zbigniewa Potyrały minister rolnictwa i rozwoju wsi przyznał odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, którymi odznaczono: Wiesława Podczaszyńskiego, Krzysztofa Niedzielskiego, Piotra Niedzielskiego, Kazimierza Sędkowskiego, Kazimierę Wesołowską, Józefa Gabera, Michała Pietrzyka, Marcina Hołówkę, Henryka Prosiewicza, Grzegorza Armułę, Ireneusza Maka, Franciszka Krajka, Radosława Trzeciaka i Henryka Niełacnego.

Burmistrz Bierutowa Władysław Kobiałka serdecznie przywitał swoich kolegów samorządowców, ale przede wszystkim rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy. Podziękował także księżom za Eucharystię i wszystkim mieszkańcom Zbytowej, którzy tak bardzo zaangażowali się w organizację Święta Plonów. Bardzo wzruszony burmistrz Kobiałka, na wniosek harcmistrza Polski z rąk harcerzy otrzymał – jako Niezawodny Przyjaciel – Laskę Skauta, najwyższe harcerskie wyróżnienie, które do tej pory w naszym kraju otrzymali prezydent RP, premierzy oraz papież Jan Paweł II.

– W chlebie i okazałych wieńcach dożynkowych kryje się radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za zbiory – mówił starosta oleśnicki Zbigniew Potyrała – ale to także świadectwo znojnej pracy i codziennej troski oraz dowód przywiązania do ziemi i narodowej tradycji.

Przyszedł wreszcie czas na rozstrzygnięcie dożynkowych konkursów. Za najpiękniejsze wieńce uznano kolejno prace ze Zbytowej, Kruszowic i Solnik Wielkich, a Joanna Ilska-Mosch z Gorzesławia odebrała nagrodę za najładniejszą posesję miasta i gminy Bierutów.

Święto w Zbytowej było nie tylko strawa duchową, ale także ucztą dla ciała. Nikt nie odszedł od stołu głodny, a z powodu wspaniałych potraw wielu odłożyło dietę na trochę później. Bawiono się, śpiewano i tańczono do późnych godzin nocnych, bo dożynki powinny być także dobrą zabawą i takie właśnie były w Zbytowej.

H.S.