piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

W Ossolineum o interperetacjach historii

O tym jak w różnych krajach wygląda narracja związana z II wojną światową dyskutować będą paneliści w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

W piątek, 20 lutego, o godz. 18 w auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu odbędzie się debata poświęcona narracjom związanym z II wojną światową. Wydaje się, że to temat wielce aktualny, biorąc pod uwagę liczne spory na ten temat. Budowanie pamięci historycznej, tworzenie polityki historycznej powoduje różne interpretacje wydarzeń z przeszłości, nieuniknione spory. Wymienić tu można chociażby wydarzenia związane z mordami na Wołyniu (różniece w interpretacjach po stronie polskiej i ukraińskiej, a ostatnio do tego historycznego dyskursu chętnie włącza się też Rosja). Powodem do gorącej dyskusji są też niemieckie interpretacje wydarzeń z okresu II wojny światowej (chociażby sprawa filmu „Nasze matki, nasi ojcowie”). Od wielu lat toczą się też spory pomiędzy historycznymi interpretacjami wydarzeń lat 1939 – 1945 pomiędzy Polakami a Rosjanami. Zresztą takich „historycznych tarć” można by wymieniać dużo więcej (narracja polska i żydowska związana z okresem okupacji niemieckiej i sowieckiej; spory o przeszłość – jej interperetację – pomiędzy Polakami a Czechami i Słowakami)

Piątkowe spotkanie we wrocławskim Ossolineum pozwoli zapewne na pewne uporządkowanie obrazu interpretacji i pamięci historycznej u różnych narodów, u różnych grup społecznych. Głównym organizatorem debaty jest Akademia Europejska Krzyżowa przy Fundacji „Krzyżowa”. Jak poinformował nas Michał Kwilecki z PTZ do piątkowego panelu dyskusyjnego zostali zaproszeni: interpretacja niemiecka – prof. Krzysztof Ruchniewicz, interpretacja rosyjska – prof. Mikołaj Iwanow, interpretacja ukraińska – dr Kazimierz Wóycicki, interpretacja polska – prof. Włodzimierz Suleja. (mnm)