niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

W Lublinie rywalizować będą młodzi śpiewacy z całego świata

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na początku lutego 2017 r. na nowe, oryginalne i prestiżowe wydarzenie – I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów.

Konkurs będzie kilkudniowym, cyklicznym wydarzeniem, które wniesie w życie kulturalne miasta i regionu nową jakość, a dla całej Polski będzie okazją do pokazania wysokiego poziomu artystycznego i organizacyjnego tego projektu.
Do międzynarodowego grona jurorów zaproszono znanych profesjonalistów świata operowego – dyrygentów, dyrektorów teatrów, menedżerów i śpiewaków.
Podczas przesłuchań zaprezentują się młodzi śpiewacy pochodzący nie tylko z Polski, ale naprawdę z całego świata – m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Chin, Korei Południowej, Niemiec, Austrii, Węgier, Skandynawii, Krajów Bałtyckich . Najlepsi wystąpią z towarzyszeniem orkiestry w koncercie finałowym, a na laureatów czekają nagrody pieniężne i specjalne – m.in. zaproszenia do wykonania wybranych partii na scenach operowych.
Bogaty program konkursu, który opiera się w dużej części na ponadczasowych kompozycjach najwybitniejszych kompozytorów operowych (m.in. Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Charles Gounod, Wolfgang Amadeusz Mozart, Vicenzo Bellini, Gaetano Donizetti, Gioacchino Rossini), obejmuje jednak również utwory polskich kompozytorów i pieśni z repertuaru światowego. Obowiązkowym elementem przesłuchań jest również prezentacja utworu XX-wiecznego.
Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów to również okazja do przypomnienia sylwetki patronki konkursu – wybitnej artystki urodzonej w Lublinie, pierwszej polskiej wielkiej diwy operowej, która na przełomie XVIII i XIX wieku śpiewała na największych scenach Europy, a sam Mozart napisał dla niej podobno jedną ze swych arii di bravura. (ip)

I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, 7-10 lutego 2017, www.antonina.campi.spotkaniakultur.com