środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

VI Festiwal Legend Polskich i Czeskich: Życie baśnią

Życie jest baśnią, a my jej bohaterami, co chcą żyć długo i szczęśliwie” – tymi słowami można podsumować pracę pięciu amatorskich grup aktorskich szóstej edycji Festiwalu Legend Polskich i Czeskich, który odbył się 8 listopada w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

Na scenie wiele się działo! Aktorzy opowiadali o codziennym życiu i troskach mieszkańców z dalekiej przeszłości, w sposób fantastyczny tłumacząc nieznane zjawiska przyrodnicze, odwieczne prawa i reguły rządzące światem. Fantazja ludu wprowadzała w swoje opowieści elementy niezwykłe, czarodziejskie, przywołujące legendarne wierzenia i zabobony. Muzyka i emocje tworzyły zaskakujące momenty.

Oceniający nie mieli prostego zadania, ale zwracali szczególną uwagę na takie aspekty, jak wybór legendy, interpretację, pomysłowość i oryginalność, dekorację i scenografię oraz ogólne wrażenia artystyczne. Natomiast młoda i starsza widownia, a wśród nich goście – wójt gminy Kłodzko Stanisław Longawa i radni Halina Witos i Artur Prottung – niejednokrotnie dziękowali oklaskami.

Jury w składzie: dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko Krzysztof Matysiak, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko Mariola Huzar oraz emerytowana nauczycielka Łucja Wołk ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Jaskier” po wszystkich przesłuchaniach uznało, że czeska grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Slatinie nad Zdobnicí była nie do pobicia w interpretacji tekstu, pokazując swoje umiejętności w legendzie pt. „Dlaczego w Olešnice nie rosną owoce leśne?”. Legenda opowiada o spotkaniu zdolnego myśliwego Krzysztofa z czarodziejskimi skrzatami, które opiekują się lasami w Górach Orlich. Opowiada o tym, dlaczego w lasach wokół Olešnice nie rosną owoce leśne, ale tylko grzyby… Brak znajomości języka nikomu nie przeszkadzał, aby zrozumieć, co się dzieje na scenie.

Grupa teatralna ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym zgarnęła owacje w kategorii „naj… team aktorski” – prezentując się w legendzie pt. „Księżniczka na Chojniku”. Na Chojniku żył książę piastowski Bolko, który miał córkę Agnieszkę. Gdy książę stracił życie, kawalerowie zabiegali o rękę księżniczki. Ta jednak wolała patrzeć na ich śmierć, niż wybrać jednego. W końcu jej serce podbił rycerz Wieńczysław.

Grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej otrzymała najwyższą notę za charakteryzację i stroje, opowiadając legendę pt. „Stopka królowej Jadwigi”. Pewnego dnia królowa Jadwiga odwiedza murarzy na budowie kościoła. Podczas rozmowy z jednym z pracowników dowiaduje się o jego problemach. Postanawia mu pomóc i oddaje swoją złotą klamerkę…

Grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach zaskoczyła „naj… ruchem scenicznym” w legendzie pt. „Piękna Brodka – czarownica z Lewina”. Legenda mówi o tym, że w Lewinie Kłodzkim, jednej z najstarszych miejscowości Ziemi Kłodzkiej, żyło w zgodzie i dostatku idealnie dopasowane do siebie małżeństwo. On – Duchacz szybko zasłynął w bliższej i dalszej okolicy jako najlepszy garncarz. Ona – Brodka, tak ładna kobieta, że wszyscy inni mężczyźni zazdrościli Duchaczowi urody jego małżonki. Pod nieobecność męża porwano Brodkę, bo uznano ją za czarownicę.

Grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich kolejny raz udowodniła, że jest mistrzem scenografii i reżyserii, tym razem w legendzie pt. „Jak drwal Karl oszukał diabła”. Nieporadny drwal o imieniu Karl mieszkał wraz z żoną i dziećmi we wsi Jugów. Ciągły brak pracy i pieniędzy powodował, że nie układało mu się rodzinne życie. Pewnego dnia żona Karla zmusiła go do opuszczenia chaty i szukania zarobku. No i się zaczęło – tajemnice, woda święcona, diabeł w ludzkiej skórze, zastępy aniołów… Reżyseria: Dagmara Łatowska.

Oprawę artystyczną i muzyczną festiwalu tradycyjnie zapewnił zespół śpiewaczy Jaskier, a imprezę na ludowo poprowadzili: Halina Bałys oraz Artur Szczytowski.

Organizatorami imprezy były: Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Sikorskiego, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko i Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Jaskier”.

MH