czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Veni Creator

Z sufitu kościoła rzucano w trakcie mszy świętej róże symbolizujące dary Ducha Świętego i wypuszczano z klatek gołębie – tak w średniowieczu obchodzono Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwaną też Pięćdziesiątnicą lub Zielonymi Świątkami. Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu zaprasza w ten dzień na koncert „Veni Creator” złożony z dawnej i współczesnej muzyki sakralnej.

Dobrze znany jest tytułowy hymn „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź” śpiewany na ślubach w polskim przekładzie Adama Mickiewicza. Natomiast w trakcie koncertu usłyszymy chorał gregoriański i oryginalny, łaciński tekst utworu. Veni Sancte Spiritus odśpiewają wierni w dzień Zielonych Świątek w trakcie mszy świętych przed Alleluja. Tę popularną Sekwencję do Ducha Świętego usłyszymy w aranżacji Giovanniego Pierluigiego da Palestriny, słynnego renesansowego twórcy muzyki religijnej, którego utwory po dziś dzień wykonywane są na uroczystościach w Watykanie.

Muzykę Kościoła anglikańskiego przybliży pieśń O Lord, Give thy Holy Spirit Thomasa Tallisa, który stworzył większość hymnów anglikańskich po wystąpieniu królestwa spod zwierzchnictwa papieża.

Usłyszymy także utwór współczesnego brytyjskiego kompozytora Jonathana Harveya, który zobrazował dar mówienia różnymi językami związany z Zesłaniem Ducha Świętego – Come, Holy Ghost rozpoczyna się tradycyjnym chorałem gregoriańskim, ale po chwili jednocześnie każdy z chórzystów zaczyna śpiewać własną melodię, we własnym rytmie. Głosy przeplatają się w pełnej ekspresji kakofonii, by na koniec znów połączyć się w przejrzysty chorał.

Nie zabraknie dzieł polskich kompozytorów, zabrzmi Veni Sancte Spiritus, za który Miłosz Bembinow otrzymał I nagrodę w Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra” w 1996 roku oraz śpiewany po angielsku Veni Creator Pawła Łukaszewskiego napisany z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na koniec usłyszymy pieśni Donalda Busarowa, twórcy muzyki protestanckiej, a także dzieła znanego brytyjskiego kompozytora Ralpha Vaughana Williamsa, który – choć nie był osobą religijną – miał zamiłowanie do sakralnej muzyki wokalnej.

8.06.2014, godz. 18, Sala koncertowa Filharmonii we Wrocławiu, Koncert Chóru Narodowego Forum Muzyki, Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygent

Program:

Veni Creator

Veni Creator Spiritus (chorał)

G.P. da Palestrina – Veni Sancte Spiritus

T. Tallis – O Lord, Give thy Holy Spirit

J. Harvey – Come, Holy Ghost

M. Bembinow – Veni Sancte Spiritus

P. Łukaszewski – Veni Creator

D. Busarow – Come, Holy Spirit

R. Vaughan Williams – Come Down, O Love Divine (aranż. Joel Raney / B. de Siena)