niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Usiąść na progu chwili…

Wrocław jest jak piękna, kolorowa układanka z tysięcy puzzli. Każdy z nich to swoista zagadka, często tajemnica, a zawsze ciekawa historia. I właśnie nad kilkudziesięcioma elementami tej ogromnej ludzkiej układanki pochyliła się jakiś czas temu Anna Fastnacht-Stupnicka. Dzisiaj możemy do niej wrócić ponownie.

Książka Anny Fastnacht-Stupnickiej – pisarki, dziennikarki, wielkiej miłośniczki kotów i ogrodów – „Saga Wrocławska. 74 opowieści rodzinne” po raz pierwszy ukazała się dziesięć lat temu. Gdybym napisał, że spotkała się wówczas z dużym zainteresowaniem, popełniłbym gafę. Książka „wyparowała” z księgarskich półek błyskawicznie. Dlaczego tak długo czekaliśmy na ponowne spotkanie z tą lekturą? Trudno znaleźć odpowiedź. Autorka mówi jedynie, że przed wznowieniem książki chciała uzupełnić część z opisanych ludzkich losów, skorygować pewne nieścisłości. Niektóre informacje podane przez rozmówców, wcześniej przyjmowane bez zastrzeżeń, zaczęły budzić pewne wątpliwości. Konieczna stała się ich weryfikacja na podstawie obiektywnych źródeł, bo bywało, że rodzinne opowieści obrastały ubarwianymi legendami…

Brakowało jednak czasu na „Sagę”, bo rodziły się kolejne tytuły firmowane przez Annę Fastnacht-Stupnicką. Wspomnę chociażby „Od św. Jadwigi do Marka Hłaski. Niezwykłe losy wybitnych ludzi na Dolnym Śląsku”, opowieść o rodzinie Kielanowskich („Profesor Tadeusz Kielanowski. Szkic w tle rodziny i epoki”) czy „Zostali we Lwowie” (w organizowanym przez TVP, Polskie Radio i IPN konkursie „Książka Historyczna Roku” uznana za jedną z dziesięciu najciekawszych popularyzatorskich książek historycznych wydanych w latach 2010-2011). W końcu jednak…

Tak, doczekaliśmy się „Sagi Wrocławskiej”. Tytuł może być nieco mylący. Bo nie do końca jest to książka o Wrocławiu. Jest to jednak bez wątpienia książka o wrocławianach, którzy do stolicy Dolnego Śląska trafili z Kresów, Śląska, Pomorza, Wielkopolski, Małopolski… Losy ich rodzin budowały i budują tożsamość Wrocławia. Natomiast opowieści spisane przez Annę Fastnacht-Stupnicką są wielką historią Polaków. Czasami wesołą, pełną przygód i niezwykłą, bywa jednak nierzadko, że również tragiczną i okupioną wielkim cierpieniem.

Autorka przyznaje, że w wyborze osób, z którymi rozmawiała, nie było żadnego klucza. Nie przyjmowała specjalnych kryteriów. Często decydował o tym przypadek, czyjaś sugestia, kontakty prywatne i zawodowe. Dlatego – ponieważ znam autorkę – gorąco ją namawiam do napisania kolejnej części „Sagi Wrocławskiej” i rozszerzenia tych 74 opowieści rodzinnych o następne. Materiału na pewno nie zabraknie.

Opowieści o Sztylińskich, Tarnowskich, Winklerach, Zamoyskich, Surzyńskich, Rostworowskich, Orłowskich, Komornickich, Łukaszewiczach, Inglotach, Fulińskich, Czartoryskich, Czaplińskich, Zakrzewskich, Aftanazych, Donimirskich i wielu innych to ślad historii, który Anna Fastnacht-Stupnicka utrwala w swojej książce. Zaprasza nas w często zaprzepaszczony polski świat, który trwa duchem i zbiorową pamięcią pokoleń. Jest on naszym wspólnym dziedzictwem, którym możemy się szczycić.

• • •

Patronat honorowy nad książką objęli: Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, Związek Szlachty Polskiej i Śląskie Towarzystwo Genealogiczne. Zaś patroni medialni „Sagi Wrocławskiej” to – obok „Gminy Polskiej” – TVP Historia, Polskie Radio Wrocław, TeleWizja oraz portal historia.org.pl.

Informacje o książce i autorce także na stronie www.sagawroclawska.pl.

Damian Bukowiecki

 

Książka dostępna jest obecnie w wybranych księgarniach Wrocławia (m.in. Księgarnia Archidiecezjalna, Księgarnia pod Arkadami przy ul. Świdnickiej, Księgarnia Podróżnika przy ul. Wita Stwosza, księgarnia na Biskupinie, Klub Muzyki i Literatury przy pl. Kościuszki, księgarnia Kwant przy ul. Prądzyńskiego, księgarnia w TGG przy ul. Legnickiej (róg Słubickiej) oraz w DH Astra), księgarnie w SkyTower przy ul. Powstańców Sląskich oraz w CH Marino, a także w internetowej księgarni ksiegarniasuplement.pl oraz w księgarni Sowa na Rynku w Brzegu, a także w księgarniach przy ulicy Bytnara i Kośnego w Opolu.

Książkę można zamawiać także pod adresem redakcja@sagawroclawska.pl