sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Udanin: Pracujemy dla ludzi

Rozmowa z Teresą Olkiewicz, wójtem gmin Udanin

W tegorocznym, ogólnopolskim i najbardziej opiniotwórczym rankingu „Rzeczpospolitej” wyróżniającym najgospodarniejsze samorządy gmina Udanin zajęła 62. miejsce w Polsce w kategorii gmin wiejskich (na 1576 gmin) i drugie miejsce na Dolnym Śląsku – za Kondratowicami. Gratuluję serdecznie pani tego sukcesu.

– Dziękuję. Cieszy mnie bardzo, że kapituła rankingu dziennika „Rzeczpospolita” pod przewodnictwem byłego premiera profesora Jerzego Buzka dostrzegła naszą pracę, a tym bardziej jestem usatysfakcjonowana z tego powodu, że dane z trzech lat, 2010-2013, które jury brało pod uwagę oceniając polskie samorządy, pochodziły z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Finansów. Liczby rzetelnie pokazują, jak dynamicznie rozwijają się gminy, jak bardzo są zadłużone, jakie są ich dochody na mieszkańca, ile inwestowały w przeliczeniu na mieszkańca i jakie finansowe środki zewnętrzne pozyskiwały – krótko mówiąc, jak samorząd pracował. Barwy partyjne czy inne koneksje nie miały w tym prestiżowym plebiscycie żadnego znaczenia. Ale najważniejsze jest to, że nieźle się rozwijamy i w miejscu nie stoimy.

Ale nie dla rankingów pracuje samorząd…

– To oczywiste, że tylko dla ludzi i całej naszej społeczności. Sama oceniam nasze starania pozytywnie i właśnie dochody na jednego mieszkańca najlepiej pokazują, jak się u nas zmieniało na dobre. Gdy rozpoczynałam pracę wójta, dochód na jednego mieszkańca w gminie Udanin wynosił niewiele ponad 650 zł, a dzisiaj jest to prawie 1200 zł.

Nieźle też wspieraliście organizacje pozarządowe, kluby sportowe, stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne i widać, że od paru lat gmina Udanin rozwija się w sposób zrównoważony.

– Założyliśmy sobie wraz z moimi współpracownikami i radnymi, że będziemy realizować strategię zrównoważonego rozwoju gminy i cieszę się, że się nam to udaje.

Jak była kadencja 2010-2014?

– Muszę przyznać, że z tej kadencji jestem bardziej zadowolona niż z pierwszej kadencji. W pierwszej musiałam nabrać odpowiedniego doświadczenia, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki, a ponadto sporo czasu przeznaczaliśmy na opracowywanie dokumentacji związanych z pozyskiwaniem finansowych środków zewnętrznych i robiliśmy różnego rodzaju strategie upoważniające nas do zdobywania unijnych pieniędzy. Natomiast w drugiej kadencji byliśmy przygotowani już na wszystkie przeciwności, bowiem wielu rzeczy wcześniej się nauczyliśmy. Te ostatnie cztery lata były bardziej dynamiczne i zrobiliśmy więcej.

Większe przedsięwzięcia infrastrukturalne realizowanie są przecież dzięki zewnętrznym grantom. A jeśli samorząd dobrze pozyskuje środki zewnętrzne, to jest to połowa sukcesu.

– Zgadzam się z pańską oceną i jeśli chodzi o gminę Udanin, to wszystkie większe zadania infrastrukturalne realizowane były dzięki zewnętrznemu współfinansowaniu. Zasmucało mnie jedynie to, że w unijnym rozdaniu 2007-2013 nie było pieniędzy na drogi lokalne i mam nadzieję, że w programowaniu 2014-2020 będzie inaczej. Wtedy będziemy mogli remontować więcej naszych gminnych dróg.

A jeśli popatrzeć na te cztery lata pod względem zrealizowanych zadań infrastrukturalnych, to z czego jest pani najbardziej zadowolona?

– To trudne pytanie, ponieważ robiliśmy dużo ważnych inwestycji, ale na pewno jestem dumna z drogi łączącej powiat z gminą Udanin i myślę, że wykonaliśmy dobrą robotę. Gmina Udanin dofinansowała to zadanie, a ponadto zrobiliśmy drogę w Lusinie. Niemałe nakłady przeznaczyliśmy też w tej kadencji na kanalizację.

Co z waszą oświatą?

– Dla naszego samorządu oświata jest bardzo ważna, ponieważ inwestowanie w oświatę, w dzieci i młodzież, to inwestowanie w przyszłość. Corocznie dokładamy z budżetu 2,5 mln zł do oświaty i choć to niełatwe, to jest po prostu konieczne. Cieszy mnie także to, że przeprowadzimy nareszcie termomodernizację obydwu naszych szkół – Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie i Gimnazjum w Ujeździe Górnym – dzięki temu, że otrzymaliśmy 1,9 mln zł z Funduszu Norweskiego. Bardzo jestem zadowolona także z dobrych wyników naszych uczniów.

Co, pani zdaniem, będzie najważniejsze w najbliższej przyszłości dla gminy Udanin?

– Sądzę, że kontynuacja remontów dróg gminnych i powiatowych, rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piekarach, aby podłączyć do niej Różaną, Drogomiłowice i Łagiewniki, a także budowa oczyszczalni ścieków w Ujeździe Dolnym.

W tej kadencji współpraca pani z radą układała się bardzo dobrze, a najlepiej świadczy o tym ostatnia sesja absolutoryjna, podczas której wszyscy radni panią poparli.

– …za co bardzo dziękuje Radzie Gminy Udanin, a zgoda między nami wpłynęła na to, że pracowało się lepiej i skuteczniej dla dobra całej naszej społeczności.

Jak zachęci pani mieszkańców, aby w wyborach samorządowych zagłosowali na panią?

– Uważam, że najlepszą zachętą jest moja praca i mam nadzieję, że przed wrzuceniem głosów do urn mieszkańcy przypomną sobie, co ostatnio zrobiliśmy i zagłosują na kogoś, kogo dobrze znają i komu ufają.

Rozmawiał Sławomir Grymin
 

Najważniejsze inwestycje w gminie Udanin

2010-2014

• Modernizacja byłej szkoły podstawowej w Ujeździe Górnym pod placówkę przedszkolną. • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Lusinie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej w Udaninie. • Nowe przedszkole. • Budowa kanalizacji sanitarnej w Lasku i Gościsławiu. • Remont świetlicy wiejskiej w Udaninie. • Remont drogi i chodników na terenie SP w Udaninie. • Remont dachu kościoła św. Urszuli w Udaninie. • Zakup ciągnika z beczkowozem asenizacyjnym. • Budowa kompleksu boisk „Moje boisko – Orlik 2012”. • Remont Gminnej Biblioteki Publicznej w Udaninie i zakup książek. • Przebudowa drogi gminnej Różana – Drogomiłowice. • Przebudowa drogi gminnej w Ujeździe Górnym. • Budowa świetlicy wiejskiej w Pielaszkowicach. • Budowa, rozbudowa i remont placów zabaw w Damianowie, Gościsławiu, Konarach, Lusinie, Piekarach, Różanej, Pichorowicach i Udaninie. • Modernizacja drogi powiatowej Cesarzowice – Ujazd Górny. • Budowa świetlicy wiejskiej wraz z biblioteką jako Centrum Edukacyjno-Wychowawczo-Społeczne w Ujeździe Górnym. • Budowa domku ogrodowego i wiaty ogrodowej w Ujeździe Dolnym. • Przebudowa skrzyżowania w Udaninie i przebudowa i modernizacja drogi gminnej Udanin – Dźwigórz. • Modernizacja dróg w Konarach, Lusinie i Udaninie. • Modernizacja świetlicy wiejskiej w Pichorowicach i budowa świetlicy w Pielaszkowicach wraz zapleczem sportowym. • Przebudowa drogi powiatowej Ujazd Górny – Jarostów. • Zamontowanie siłowni terenowych w Udaninie i Piekarach. • Remont dachu i elewacji budynku nr 21 w Udaninie.