Na samorządowej mapie Dolnego Śląska jest Udanin gminą wcale niezwyczajną, bowiem nie będąc zbyt zamożną, już od wielu lat realizuje mnóstwo inwestycji infrastrukturalnych, pozyskuje niemało zewnętrznych środków finansowych z różnych projektów, a zgodne współdziałanie władz gminy z radnymi może stanowić wzór dla innych samorządów. W Udaninie starożytna rzymska zasada „gdzie zgoda, tam zwycięstwo” jest wieloletnią opoką miejscowej samorządności.
Warto podkreślić, iż wójt Teresa Olkiewicz w tym roku już po raz dwunasty otrzymała stuprocentowe poparcie na sesji absolutoryjnej i jest to jeden z regionalnych rekordów samorządowych. – Bez fałszywej skromności mogę ocenić, że jednogłośne absolutorium świadczy niezbicie o tym, iż te ostatnie miesiące były dla naszego samorządu okresem dobrym – mówi wójt Teresa Olkiewicz. – W poprzednim i w tym roku gmina Udanin realizuje bardzo istotne dla naszej całej społeczności zadania, choć przyznam, że nie wszystko nam się udaje. Niestety, nie otrzymaliśmy dofinansowania na budowę oczyszczalni ścieków w Ujeździe Dolnym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Dolnośląskiego.
Trzeba jednak zaznaczyć, iż zazwyczaj zaplanowane zadania są w gminie Udanin konsekwentnie i z uporem realizowane.
W tym roku jak i w przyszłych latach priorytetem gminy Udanin będzie modernizacja stacji uzdatniania wody wodociągów „Ujazd Górny” oraz „Lusina”, polegająca na wymianie starych, wyeksploatowanych filtrów wodnych, wymiany szaf sterowniczych i pomp na bardziej energooszczędne. Będzie to kontynuacja rozpoczętej w ubiegłym roku modernizacji, której celem jest spełnienie jak najlepszych norm wody pitnej. Jest to inwestycja w bezpieczeństwo i poprawę jakości życia.
Niedawno w pobliżu budynku urzędu gminy powstał nowy, estetyczny i funkcjonalny parking, a w Drogomiłowicach, współpracując ze starostwem średzkim, wykonano chodnik, którego budowa rozpoczęła się przed piętnastu laty.
– Muszę się też pochwalić, że jesteśmy jedną z nielicznych gmin, które mają opracowany kompleksowy plan zagospodarowania przestrzennego – uśmiecha się wójt Olkiewicz. – Mamy też ponad 250 hektarów działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne i ludzie już rozpoczęli budować swoje domy na tych terenach. W zasadzie można stwierdzić, że w gminie Udanin domy rosną jak grzyby po deszczu, działki są w każdej miejscowości i jest ich mnóstwo. To nowe działki, okalają one starą zabudowę, a ten boom mieszkaniowy pociąga za sobą konieczność uzbrajania w media tych nieruchomości i przyjęliśmy taką zasadę, że uzbrajamy tereny w pierwszej kolejności tam, gdzie zaczynają się budować domy, gdzie powstają małe osiedla. Przykładowo, w Udaninie uzbroiliśmy działki przy Alei Lipowej, a w stolicy gminy powstaje również drugie osiedle domków jednorodzinnych i tutaj także doprowadziliśmy media.
W dużej mierze modę na osadnictwo w gminie Udanin spowodowało to, że cała gmina objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego i jeśli ktoś szuka miejsca na budowę swojego domu, wystarczy, że wejdzie na stronę gminy www.udanin.pl – może tam znaleźć odpowiadającą mu działkę. Działki nie są drogie, a dodatkowe atuty gminy to jej czystość, spokój tu panujący, natura, gospodarny samorząd i przyjazna lokalna społeczność.
– Nasz tegoroczny budżet jest proinwestycyjny i ma niewielki deficyt, dlatego zaplanowane inwestycje realizujemy z własnych środków finansowych – podkreśla wójt Teresa Olkiewicz. – Dzieje się tak dlatego, że pieniądze, które były do pozyskania do roku 2017 już się skończyły, a w tym roku piszemy wnioski o dofinansowanie zadań z różnych projektów i w niedalekiej przyszłości będziemy mogli korzystać z tej tegorocznej żmudnej pracy. Napisaliśmy m.in. wniosek o dofinansowanie budowy świetlicy wiejskiej w Piekarach i mam nadzieję, że budowę rozpoczniemy jeszcze w tym roku. A naszym najważniejszym tegorocznym przedsięwzięciem jest utworzenie ponad 40-hektarowej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Pichorowicach. Wniosek z wszystkimi pozytywnymi opiniami przekazaliśmy do urzędu marszałkowskiego i teraz czekamy, kiedy marszałek prześle do ministra rolnictwa dokumentację dotyczącą odrolnienia tych gruntów. Mam nadzieję, że tak się stanie, rząd postawił przecież na Polskę silną ekonomicznie, a nasza gmina jest zlokalizowana bezpośrednio przy autostradzie A4 i z tego dobrodziejstwa powinniśmy skwapliwie skorzystać. Strefa zdeterminuje rozwój naszej gminy i zapewne poprawi poziom życia jej mieszkańców.
Niedługo już wybory samorządowe, a w gminie Udanin stabilność władzy była dotychczas jednym z gwarantów sukcesu i dobrego rozwoju.
– Jest moim szczęściem, że po raz trzeci mogę współpracować z takimi radnymi w tej kadencji, z ludźmi mądrymi, którzy dobrze wiedzą, co jest dla gminy najbardziej potrzebne – ocenia wójt Teresa Olkiewicz. – Radni mnie popierają, a ja lubię z nimi rozmawiać i dyskutować. Owszem, czasami spieramy się, ale zazwyczaj merytorycznie, a nie po to, aby stawiać na swoim wbrew logice i potrzebom mieszkańców. Krótko mówiąc, interes ogółu przeważa nad partykularnymi interesami. A najważniejsze jest dobre pozyskiwanie zewnętrznych pieniędzy na inwestycje i praca dla ludzi, aby nie musieli za tą pracą jeździć po innych gminach. Zdecydowałam się na ponowne ubieganie się o funkcję wójta gminy Udanin, ponieważ warto, aby nasza społeczność mogła skorzystać z mojego wieloletniego doświadczenia samorządowego. Ponadto mam jeszcze sporo sił i wiele pomysłów dotyczących rozwoju naszej gminy i polepszenia poziomu życia mieszkańców.
S.G.