wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Udanin: Lepsi od średniej

Rozmowa z Teresą Olkiewicz, wójtem gminy Udanin

 

Podobno dzieci i młodzież w waszej gminie uczą się coraz lepiej…

– Rzeczywiście. Przed chwilą spotkałam się z Bożeną Basą, dyrektorką zespołu szkolno-przedszkolnego, a ponadto rozmawiałam z dyrektorką gimnazjum Dorotą Byrą i dowiedziałam się, że poprawiły się znacznie wyniki egzaminów naszych uczniów. Wcześniej, generalnie, nasi uczniowie notowani byli bardzo nisko, a teraz w niektórych przypadkach osiągają wyniki lepsze od średniej wojewódzkiej.

Wójt Teresa Olkiewicz

Teresa Olkiewicz, wójt Udanina

 

Z czego to wynika?

– Niewątpliwie stało się tak dzięki dużemu zaangażowaniu i dobrej pracy obu dyrektorek, ale również dzięki nauczycielom i uczniom. Moim zdaniem ta poprawa jest wynikiem wspólnej i konsekwentnej pracy. Z tego jestem bardzo zadowolona i zarazem gratulują poprawy wyników egzaminacyjnych dyrekcji, nauczycielom i uczniom.

A z pierwszego półrocza samorządowej pracy też się pani cieszy?

– Zrobiliśmy bardzo dużo. Zakończyliśmy budowę „orlika”, a w uroczystym zakończeniu inwestycji uczestniczył marszałek Rafał Jurkowlaniec. Boisko zostanie oddane do użytku w połowie lipca i podczas wakacji młodzież będzie mogła z niego korzystać. To w naszej gminie jedyne boisko ze sztuczną nawierzchnią i bardzo się cieszymy, że nasza baza sportowa powiększyła się o ten obiekt. Poza tym budowana jest świetlica wiejska w  Pielaszkowicach. Zajęliśmy drugie miejsce na liście rankingowej województwa dolnośląskiego w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”, otrzymaliśmy 500 tys. zł dotacji i jest to najwyższa kwota, jaką mogliśmy uzyskać na budowę tej świetlicy. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Ponadto remontowana jest droga powiatowa Cesarzowice – Ujazd Górny, inwestycja realizowana wspólnie ze starostwem średzkim i Środą Śląską. Praca wre, jesteśmy już po przetargu i właśnie dzisiaj na plac budowy weszła firma wykonująca modernizację drogi gminnej na odcinku Różana – Drogomiłowice. Do tej pory ta droga była drogą polną, a teraz będzie na niej nawierzchnia asfaltowa. To bardzo ważny odcinek, który pokonują szkolne autobusy.

Drogi są kosztochłonne…

– …ale bardzo dla nas ważne i przygotowujemy już do przetargu budowę drogi gminnej do świetlicy w Ujeździe Górnym. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy budowę, a ponadto zawrzemy porozumienie ze Starostwem Powiatowym w Środzie Śląskiej na remont drogi w Pichorowicach.

Od jakiegoś czasu w waszej gminie niemało środków wydajecie na infrastrukturę drogową. Zauważyłem, że stan waszych gminnych dróg się poprawił.

– Tak, ale jest to jeden z największych problemów w naszej gminie. Dlatego Rada Gminy Udanin zdecydowała przeznaczyć środki na modernizację drogi gminnej w Lusinie – teraz przygotowywana jest dokumentacja i w tym roku droga będzie gotowa.

A jak wygląda u was wdrożenie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

– Jesteśmy już po przetargu. Firmę odbierającą odpady wyłoniliśmy, z tym że do 1 lipca pozostałe firmy mogą się odwołać. Z naszej strony zrobiliśmy wszystko, czego wymaga ustawodawca, a życie pokaże, jak ustawa śmieciowa będzie u nas funkcjonować. Mam nadzieję, że wszystko będzie sprawnie działać.

A czego spodziewa się pani po drugiej połowie roku?

– Będziemy kontynuować wcześniej rozpoczęte zadania. Od początku roku nie mieliśmy większych przeszkód i problemów, wszystko realizowane jest zgodnie z planem i życzę sobie, aby tak było w drugiej połowie 2013 roku.

Rozmawiał Sławomir Grymin (TS)

Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 2/2013