środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Udanin: Łatwo nie będzie

Najpierw były duże oczekiwania i opracowania wniosków, następnie – choć z dużym opóźnieniem – ruszyły nabory i konkursy, a w końcu często pojawiło się rozczarowanie nowym projektowaniem unijnym, w którym środków finansowych nie ma tak dużo jak się spodziewano i bywa, że nie ma pieniędzy na te najpotrzebniejsze przedsięwzięcia. Wiele polskich samorządów nie jest z tego w pełni zadowolonych – dotyczy to również dolnośląskiej gminy Udanin.

– To rozdanie unijnych środków finansowych rozczarowuje mnie, bowiem wśród decydentów mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że są gminy typowo wiejskie, które często nie są skanalizowane nawet w połowie – zżyma się wójt Teresa Olkiewicz. – Kilkudziesięcioletnie sieci wodociągowe też zaczynają się wykruszać i ulegają awarii, a wiele gmin – także Udanin – nie ma własnych środków finansowych, aby modernizować sieci.

W tym roku w gminie Udanin prawie wszystkie zaplanowane inwestycje zostały zrealizowane. Warto też podkreślić, iż gmina ma nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, obejmujące m.in. wiele działek budowlanych przeznaczonych pod budowę domów jednorodzinnych, a do Urzędu Gminy w Udaninie kierowanych jest mnóstwo wniosków o podłączenia nieruchomości do sieci wodno-kanalizacyjnej.

– Poza tym nasza gmina jak zwykle wspomaga Powiat Średzki w jego zadaniach związanych z infrastrukturą drogową – dodaje Teresa Olkiewicz. – Ponadto w tym roku zmodernizowaliśmy budynki komunalne (świetlice w Różanej i Drogomiłowicach oraz mieszkanie w Pielaszkowicach), kończyliśmy termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie i Gimnazjum w Ujeździe Górnym, kończymy też rekultywację składowiska odpadów w Jarosławiu. Zmodernizowaliśmy również świetlicę w Konarach i zostało nam jedynie wyremontowanie świetlicy w Lusinie, a z tegorocznych oszczędności opracowujemy dokumentację budowy świetlicy w Piekarach i będzie to nasza czwarta świetlica wybudowana od podstaw. Ponadto opracowywana jest dokumentacja na budowę oczyszczalni ścieków w Ujeździe Dolnym. Niestety, na tę inwestycję są do pozyskania niewielkie pieniądze – w tym roku tylko 2 mln zł z PROW.

Był też w Udaninie czas na zabawę, gdzie dożynki gminne udały się pysznie. – Sołectwa świetnie się pokazały, wiejskie stoiska jak zwykle prezentowały różnorodne wyroby, były piękne wieńce dożynkowe, a gwiazdą był zespół „Piękni i Młodzi” – wylicza pani wójt. – A mszy świętej przewodniczył JE biskup świdnicki Ignacy Dec.

S.G.