niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Udanin: Kropla w morzu

Rozmowa z Teresą Olkiewicz, wójtem gminy Udanin

Niełatwo było mi się dzisiaj dostać do Urzędu Gminy w Udaninie, bowiem nie poinformowała mnie pani, że budowana jest droga wiodąca od zjazdu autostradowego do stolicy gminy.

– Inwestycję tę realizujemy wraz z powiatem średzkim i z tego, co mówi mi pan starosta Sebastian Burdzy, wynika, że jest to jedna z największych inwestycji powiatu. Oczywiście cieszę się bardzo z tego, że powiat pozyskał pieniądze na tę drogę, ponieważ nasza gmina i powiat nie udźwignęlibyśmy tego zadania, korzystając tylko ze środków własnych. Inwestycja opiewa na ponad 3 mln zł i mieszkańcy gminy Udanin z niecierpliwością czekali na całkowitą przebudowę tej drogi wraz z wykorytowaniem.

Dobrze pamiętam stan tej drogi, po której najlepiej i najbezpieczniej było poruszać się środkiem jezdni…

– …ale teraz powstanie naprawdę dobra droga, która wykonywana jest bardzo nowoczesną technologią i ma być oddana do użytku do końca sierpnia. Mam nadzieję – i o to prosiłam prezesa firmy realizującej inwestycję – że droga będzie otwarta jeszcze przed żniwami. Prezes obiecał mi, że zostanie oddana do użytku do końca czerwca, łącznie ze skrzyżowaniem Łagiewniki – Pichorowice, Ujazd Górny – Udanin.

Połowa roku już blisko…

– …i te kilka miesięcy stały przede wszystkim pod znakiem przetargów. Budżet – zresztą jak zawsze – uchwaliliśmy w roku ubiegłym i na początku tego roku dobrze wiedzieliśmy, co możemy robić. Udało nam się pozyskać środki finansowe z Funduszu Norweskiego. Są to trudne do zdobycia pieniądze, ale nam się powiodło i bardzo się z tego cieszę.

Na co przeznaczycie te środki?

– Na termomodernizację szkół. Utarło się, że w Udaninie jest nowa szkoła, a przecież w tym roku będziemy świętować dwudziestolecie otwarcia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i był już najwyższy czas, aby zająć się modernizacją tego obiektu. Ponadto robimy modernizację gimnazjum w Ujeździe Górnym. Chcę też podkreślić, że otrzymaliśmy dofinansowanie do tych inwestycji w wysokości 80 procent, co zdarza się niezmiernie rzadko. Dzięki termomodernizacji nareszcie będziemy mniej wydawać na olej napędowy, będą korzyści finansowe i poprawi się funkcjonowanie szkół.

Gratuluje zdobycia trudnych norweskich grantów, ale proszę powiedzieć, jak przygotowujecie się do naborów z nowego unijnego programowania.

– Dokumentacyjnie jesteśmy przygotowani do naborów, ale jestem zawiedziona tym rozdaniem środków unijnych.

Dlaczego?

– Głośno artykułowano, że tych pieniędzy tyle napłynie i być może, że te środki są, tylko szkoda, że nie dla nas – gmin niezamożnych, małych i wiejskich. Przykładowo, na drogi gminne dostaniemy około 3 mln zł i to jest przysłowiowa kropla w morzu. To naprawdę bardzo mało, a my z dokumentacją jesteśmy przygotowani na niejedną nawet drogę gminną. Zasmuciło mnie też to, że na zadania wodno-kanalizacyjne dostaniemy tylko 2 mln zł, a przecież czeka nas budowa oczyszczalni ścieków w Ujeździe Dolnym i te pieniądze to także kropla w morzu, ponieważ tylko na samą oczyszczalnię ścieków potrzebujemy 7 mln zł. To wszystko nas zasmuca, bowiem dla gminy Udanin najważniejsze są dzisiaj inwestycje związane z drogami gminnymi, kanalizacja i oświata.

Wicemarszałek dolnośląska Ewa Mańkowska w rozmowie z „Gmina Polską” przestrzegała przed marginalizacją wsi, mówiąc m.in., że unijne pieniądze nie powinny iść na duże aglomeracje…

– Moim zdaniem wieś właśnie została zmarginalizowana. Przykład? To, że także powiat średzki dostanie na drogi powiatowe tylko 3 mln zł, a przecież składa się on z pięciu gmin.

Może w trakcie programowania będą jakieś modyfikacje.

– Sądzę, że będzie można dokonywać jakichś zmian, ale z drugiej strony wiele gmin jest w nieciekawej kondycji finansowej, ponieważ gminy się zadłużyły i mogą mieć trudności ze środkami własnymi.

A gmina Udanin?

– Jest w dobrej kondycji finansowej i może będziemy w stanie coś pozyskać z unijnych grantów, ale to też nie będą wielkie pieniądze.

Rozmawiał Sławomir Grymin