sobota, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Udane święto w Kędzierzynie-Koźlu

Święto Województwa Opolskiego w tym roku zawitało do Kędzierzyna-Koźla, na planty przy Domu Kultury „Koźle”. Było wiele ciekawych stoisk z atrakcjami dla małych i dużych, rozgrywki sportowe, występy na scenie, konkursy z nagrodami, smakowitości regionalne i piękna pogoda. A na deser – koncert Patrycji Markowskiej.

Marszałek Andrzej Buła, zapraszając do wspólnej zabawy, chwalił gościnność gospodarzy i podkreślał, że to wyjątkowe święto. – Po pierwsze dlatego, że przez to święto staramy się budować tożsamość województwa, które w przyszłym roku będzie obchodziło 20-lecie funkcjonowania po reformie samorządowej, po drugie zaś – jesteśmy u wspaniałych, gościnnych ludzi, którzy cieszą się, że mogą nas gościć.

Wspólna zabawa rozpoczęła się przed południem, ale wielkie emocje o godzinie 14.00 zapoczątkował mecz siatkówki, w którym zmierzyły się zespoły z urzędu marszałkowskiego i urzędu miasta Kędzierzyna-Koźla. To efekt wyzwania, które wcześniej marszałkowi rzuciła Sabina Nowosielska – prezydent Kędzierzyna-Koźla, czyli stolicy polskiej siatkówki. Marszałek wyzwanie przyjął i drużyny stanęły naprzeciw siebie. Podczas meczu łatwo nie było, a po trzech setach zakończył się on wygraną urzędu marszałkowskiego.

Święto województwa już tradycyjnie połączono z organizowanym po raz siódmy „Piknikiem z Funduszami Europejskimi”. Dla uczestników przygotowano kilka stref, w których odbywały się między innymi eksperymenty naukowe, zajęcia edukacyjne czy malowanie dzieciom twarzy. Dla aktywnych było maszerowanie z kijkami nordic walking, pokazy sportowe zumby i aerobiku. Nie brakowało darmowych zjeżdżalni i miejsc aktywności dla najmłodszych. Były też stoiska instytucji i organizacji, które z funduszy unijnych już skorzystały. Jak podkreślała Agnieszka Okupniak, „Piknik z Funduszami Europejskimi” wieńczy Dni Otwarte Funduszy Europejskich, które odbywały się w całej Polsce od 18 maja. – W ramach tych dni beneficjenci pokazują swoje projekty, często od kuchni, czyli nie w sposób, który widzimy na co dzień – mówiła. Na stoisku Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego można było na przykład przez bezpieczne filtry oglądać Słońce, jak zwykle ogromnym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się doświadczenia z ciekłym azotem.

W strefie degustacji był oczywiście śląski kołocz, ale oferowano także żurek i krupnioki. Beniamin Godyla, reprezentujący podczas święta Klaster Dobrej Żywności „Oleski Koszyk”, mówił, że można było w tej strefie znaleźć właśnie to, co „Koszyk” oferuje. Miłośnicy pokazów strażackich mogli podziwiać pokazy młodzieżowych drużyn pożarniczych. Przez czas trwania święta można było też oddać krew. Jak podkreślał marszałek Andrzej Buła, święto było też okazją do wręczenia wielu nagród i wyróżnień uczestnikom konkursów czy sportowych rywalizacji. – Ludzie chcą pokazywać swoje pasje, swoje umiejętności, chcą ze sobą rywalizować. Dla wielu ciekawych nowych wrażeń zorganizowaliśmy warsztaty rękodzieła – wszystko po to, żeby każdy znalazł tu coś dla siebie – mówił marszałek Andrzej Buła.

Na scenie prezentowały się młodzieżowe grupy artystyczne, wystąpili też lokalni muzycy i wokaliści, z których wielu grało kiedyś w znanych zespołach. Wspaniały show dała, jak zwykle, Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Gwiazdą wieczoru była Patrycja Markowska.