piątek, 22 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Tylko Egipt był lepszy

Trzecie największe miasto w Polsce. Najdłuższa ulica handlowa w Europie. Ścisła czołówka zwycięzców w światowym rankingu Lonely Planet na najciekawszą destynację 2019 roku. Czy wiecie już o jakim mieście mowa? Oczywiście – chodzi o Łódź!

Według prestiżowego zestawienia „Best value. Ten places made for affordable adventures” (z ang. Najlepsza wartość. Dziesięć miejsc stworzonych do przystępnych cenowo przygód) opracowanego przez Lonely Planet – wiodące wydawnictwo na rynku podróżniczym – Łódź zajęła drugie miejsce. Oczarowała przemianą dawnych fabryk w przestrzenie kulturalne, rozrywkowe i handlowe. Łódź w zestawieniu wyprzedziła m.in. Park Narodowy Great Smoky Mountains w USA, Malediwy czy amerykańskie Houston. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Dolina Południowego Nilu w Egipcie. W rankingu oceniane były najlepsze, nieodkryte miejsca dla turystów budżetowych.

Kolorowe murale

– W ostatnich latach w Łodzi zrealizowano wielkie i ambitne inwestycje, mające na celu pobudzenie i zmodernizowanie tego trzeciego co do wielkości miasta w Polsce. I to widać – mówił Tom Hall, redaktor naczelny Lonely Planet. – Dawne przędzalnie i tkalnie zamieniły się w pełne życia apartamenty, restauracje, miejsca kultury, które teraz tętnią życiem nocnym. Kolorowe murale pojawiające się na ścianach kamienic, magazynów czy fabryk dały impuls do rozwoju miasta jako mekki dla młodych artystów i przedsiębiorców.

To niezwykłe miejsce, w którym historia w wyraźny sposób przeplata się z wielkomiejską teraźniejszością. Dawne fabryki zostały odrestaurowane i przemienione w nowoczesne obszary kulturalne. Jedyna w swoim rodzaju architektura sprawia, że Łódź jest prawdziwą perełką nie tylko na podróżniczej mapie Polski, ale także poza jej granicami. Właśnie tutaj wielobarwne, wielkoformatowe murale w magiczny sposób współgrają z secesyjnymi kamienicami, a postindustrialne budynki kryją w swoich murach tętniące życiem galerie sztuki, butiki i modne restauracje.

Piotrkowska czeka

Centralną osią miasta jest osławiona Piotrkowska – jedna z najdłuższych handlowych ulic w całej Europie. Ponad czterokilometrowa trasa skrywa w sobie niezliczoną liczbę wyjątkowych miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić. Przechadzka po teoretycznie prostym trakcie może się więc przerodzić w całkowicie zakręconą przygodę.

Magiczne zakamarki

Wewnętrzne dziedzińce kryjące się za żelaznymi bramami są warte równie dużego zainteresowania co główna ulica. Pasaż Róży znajdujący się w podwórku przy Piotrkowskiej 3 to niepowtarzalne i magiczne miejsce. Ściany wewnętrznego dziedzińca są całkowicie pokryte fragmentami niesymetrycznie przyciętych luster. Artystyczna instalacja nawiązuje do sposobu widzenia świata – szklana mozaika uzmysławia nam, jak nawet najmniejszy ruch wpływa na zmianę odbicia i postrzegania rzeczywistości. Całość robi naprawdę niesamowite wrażenie.

OFF Piotrkowska to kolejny, wyróżniający się projekt, zrzeszający przedstawicieli przemysłów kreatywnych, obok którego nie można przejść obojętnie. Na terenie dawnej fabryki bawełny mieszczą się między innymi kluby muzyczne, showroomy znanych projektantów i nowoczesne restauracje. Ideą powstania tego alternatywnego, tętniącego życiem miejsca było przede wszystkim stworzenie przestrzeni odbiegającej od głównego konsumenckiego nurtu. Warto zajrzeć tu choć na chwilę, aby w pełni rozsmakować się w kulinarnych i kulturalnych atrakcjach Łodzi.

Gwiazdy pod nogami

Powracając do głównej, spacerowej części ulicy, mijamy piękne fasady budynków i liczne fontanny. Tym razem warto jednak patrzeć pod nogi, by nie przeoczyć Alei Gwiazd, która przypomina Walk of Fame z Hollywood. To doskonałe miejsce, aby poszukać śladów swoich ulubionych twórców i zapoznać się z filmową historią Łodzi. Najmłodszych podróżników z pewnością ucieszy fakt, że będą mogli spotkać prawdziwego Misia Uszatka. Do kulturalnych rozważań zachęcają również wierne podobizny Juliana Tuwima i Stefana Jaracza. Tak doborowe towarzystwo znajdziemy wyłącznie na Piotrkowskiej!

Czarująca Łódź oferuje mnóstwo niezapomnianych atrakcji. Spacer główną ulicą to tylko jedna z propozycji aktywnego spędzenia czasu. Zachęcamy do odwiedzenia tego niepowtarzalnego miejsca i przekonania się, jak historia, kultura i sztuka pięknie wkomponowały się w codzienny rytm wielkiego miasta.

(merrell, łot)