środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Twardogóra: Rok trudny, ale rekordowy

Rozmowa z burmistrzem Twardogóry Zbigniewem Potyrałą

Blisko już koniec roku 2017. Jaki on był dla waszego samorządu i społeczności gminy Twardogóra?

– Jestem, jak pan zresztą dobrze wie, nastawiony do życia optymistycznie i – tak jak w latach poprzednich – będę podkreślał przede wszystkim dobre strony samorządowego życia i nasze sukcesy. Ale też nie będę ukrywał, że był to rok trudny.

Dlaczego?

– Przyczyn jest wiele. Pracy w samorządzie nieustannie towarzyszą nadmierne napięcia polityczne, a poza tym trudności na rynku usług inwestycyjnych, brak rąk do pracy w budownictwie i niemałe problemy wykonawców stwarzają, że to, co kiedyś udawało się realizować w miarę łatwo, dzisiaj wymaga dodatkowych wysiłków i dużej pieczołowitości. Z drugiej jednak strony rok 2017 jest dla nas rokiem wyjątkowym.

Z jakiego powodu?

– Ponieważ był rokiem rekordowym, a jego blisko 70-milionowy budżet to prawie dwa razy tyle od chwili, gdy dokładnie przed trzema laty, 16 listopada, były wybory samorządowe. Chcę podkreślić, że na inwestycje zaplanowaliśmy ponad 23 mln zł, a bardzo ważne jest to, iż zazwyczaj większość zaplanowanych zadań udaje nam się zrealizować. Pozyskaliśmy sporo zewnętrznych środków finansowych – zarówno pieniędzy unijnych, jak i krajowych, m.in. funduszy z ochrony środowiska i dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego.

Spotykamy się w drugiej połowie listopada i zapewne budżet miasta i gminy Twardogóra jest już opracowany. Jaki to będzie budżet i co w nim jest najważniejsze?

– Będzie budżetem nieco niższym od poprzedniego, bowiem będzie mniej do pozyskania finansowych środków zewnętrznych. Ponadto trzeba złapać trochę oddechu i nie zadłużyć gminy nadmiernie, co mogłoby stworzyć problemy w przyszłości. Jest to także budżet ambitny, którego najważniejszą wizytówkę stanowi basen „Delfinek”, ale również modernizacja dróg, budowa chodników, montaż oświetlenia ulicznego oraz kanalizacja na obszarach wiejskich. To również rok jubileuszowy dla Twardogóry, która uzyskała prawa miejskie przed blisko 725 laty. Będziemy chcieli podkreślić i odpowiednio uhonorować to wydarzenie oraz pokazać historię naszego miasta.

W roku przyszłym ważne dla Polski wybory samorządowe. Czy będzie się pan ubiegał o ponowne burmistrzowanie w Twardogórze?

– Taki mam zamiar, jeśli Bóg da, dopisze zdrowie i pozwolą wyborcy. Uważam, że dla naszej gminy ostatnie lata były okresem dobrym, choć jest jeszcze sporo zadań, które chciałbym zrealizować. Na pewno przedsięwzięcia te podniosą standard życia naszych mieszkańców i mam nadzieję, że dzięki nim właśnie będę mógł je przeprowadzić wraz z moimi współpracownikami i radnymi.

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

 

Wesołych, zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia

i dobrego, słonecznego, pełnego szczęścia i sukcesów roku 2018

Mieszkańcom gminy Twardogóra i wszystkim Czytelnikom „Gminy Polskiej”

życzą

burmistrz Zbigniew Potyrała i przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szydełko