sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Twardogóra: Rok pod znakiem jubileuszu

Rozmowa z burmistrzem Twardogóry Zbigniewem Potyrałą

Polskie samorządy wspierają organizacje pozarządowe, będące ważną częścią życia społecznego…

– …i tej sfery naszego życia nie można nie doceniać, bowiem jest to naprawdę istotny element łączący lokalne społeczności. Często administracja zarówno państwowa, jak i samorządowa nie jest w stanie – chociażby z powodu szczupłości kadr oraz wielkości zasobów finansowych – dotknąć wszystkich drobnych elementów tegoż życia i dotrzeć do wszystkich mieszkańców, co czynią za nią właśnie organizacje samorządowe. Nie od dziś wiadomo, że samorząd nie zajmuje się tylko drogami, szkołami, budową kanalizacji, czyli generalnie rzecz biorąc inwestycjami, ale także nie mniej ważnym życiem społecznym łączącym ludzi.

W polskich gminach na stałe zadomowiły się ochotnicze straże pożarne…

Twardogóra

– …mające w naszym kraju ponadstuletnią, świetną tradycję i dzisiaj ludzie w mniejszych gminach nie wyobrażają sobie życia bez obecności strażaków zapewniających im poczucie bezpieczeństwa. OSP są ważnym elementem funkcjonowania gminy, na który nie szczędzimy pieniędzy, i tylko w ostatnich trzech latach kupiliśmy trzy samochody strażackie, w tym jeden nowy wart około milion złotych, a wszystko wskazuje na to, że także w tym roku kupimy następny, średni wóz strażacki. Warto podkreślić, iż nasze jednostki OSP skupiają dobrze wyposażonych w sprzęt i świetnie wyszkolonych strażaków, i to zarówno w gaszeniu pożarów, jak i w ratownictwie medycznym.

Częścią gminnego życia jest działalność klubów sportowych.

Mamy kilkadziesiąt instytucji zarejestrowanych jako fundacje i stowarzyszenia, w tym kilka klubów sportowych, które w miarę możliwości dofinansowujemy. To także klub MLKS Echo Twardogóra, mający kilkudziesięcioletnią tradycję, z którego wywodzi się olimpijka, łyżwiarka szybka Janina Korowicka, a dzisiaj uprawiane są tam m.in. biegi przełajowe oraz siatkówka i są tam młodzi zawodnicy będący w kadrze narodowej, osiągający świetne wyniki nie tylko na arenie krajowej, ale także międzynarodowej.

Zatem bez kultury życie byłoby nudne.

Nudne i mniej kulturalne (śmiech). Warto wyróżnić Stowarzyszenie im. Świętej Magdaleny, działające na terenie naszej gminy od trzech lat i zajmujące się m.in. renowacją poewangelickiego kościoła w Goszczu, który stał się swoistą świątynią artystów. W tym obiekcie organizowane są m.in. koncerty, spektakle teatralne i pokazy mody. Gmina nasza stara się wspierać finansowo szeroko rozumianą kulturę, ale stowarzyszenia mogą sięgać po zewnętrzne środki finansowe z różnych projektów i z tego skwapliwie korzystają.

W tym roku Twardogóra obchodzi uroczyście 725. rocznicę nadania praw miejskich. Jakie są najbliższe wydarzenia związane z tym świętem?

Obchody zaczęliśmy koncertem Filharmonii Wrocławskiej i co miesiąc organizujemy jedną znaczącą imprezę. Niedawno mieliśmy występ Zenka Martyniuka, w kwietniu czeka nas koncert Teresy Werner, a w maju – bracia Kaczmarkowie. Poza tym w czerwcu tradycyjnie już Dni Twardogóry, wzbogacone o konferencję popularnonaukową związaną z historią naszego miasta oraz występy gwiazd polskiej sceny estradowej. Na lipiec postaramy się o siatkarski mecz międzynarodowy, sierpień pod znakiem koncertu symfonicznego w Goszczu i dożynek gminnych, a we wrześniu Dni Karpia w Goszczu. Tych imprez jest naprawdę dużo, będą bawić, ale również pokażą historię Twardogóry, lata jej świetności i jej niemały dzisiejszy dorobek.

Zatem…

– …zapraszamy wszystkich do Twardogóry. Będzie nam bardzo miło Państwa gościć.

Rozmawiał Sławomir Grymin