niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Twardogóra: Burmistrz może więcej

Rozmowa ze Zbigniewem Potyrałą, burmistrzem Twardogóry

Mam przyjemność pogratulowania panu osobiście w imieniu naszej redakcji zwycięstwa w wyborach w Twardogórze. Wygrał pan w pierwszej turze z poprzednim burmistrzem, Janem Dżugajem.

– Wynik to 58 do 42 procent, co daje satysfakcję. Ludzie mi zaufali, zaufali mojemu programowi – starsi pewnie przypomnieli sobie lata 90., młodszych udało mi się przekonać.

I teraz będzie się pan musiał przestawić na inny niż w wypadku starosty sposób na zarządzanie.

– Burmistrz może więcej… Na szczeblu powiatowym i wyższym zarządzanie jest kolegialne, co nieco upolitycznia sprawowanie władzy. W gminie liczy się człowiek i jego umiejętności, aczkolwiek trzeba mieć większość za sobą i umieć przekonywać ludzi do swoich racji. Radni z mojego komitetu stanowią w radzie większość, a ja liczę na to, że współpraca z pozostałymi radnymi także dobrze się ułoży! Będę współpracował z każdym, kto będzie chciał działać na rzecz twardogórskiej społeczności.

Nie zrobił pan żadnej rewolucji w urzędzie, zmienił pan jedynie swego zastępcę.

– Najbliższy współpracownik musi mieć moje pełne zaufanie; moim zastępcą został pan Ryszard Gąsior, z którym współpracuję od ponad 20 lat i jestem pewien, że będzie nam się znakomicie współdziałało.

Jest nowy budżet… To dzieło starej rady i poprzedniego burmistrza. Czy będzie modyfikowany?

– Skupiałem się na tym, aby moment przejścia władzy z rąk do rąk nie zakłócił realizowanych zadań, a jeśli coś będzie ulegać zmianom, to hierarchia ważności zdań. Może inne będą akcenty, może mniej fajerwerków, tańsze nieco pewne uroczystości… Natomiast niczego z dobrych rzeczy, jakie się tutaj działy, nie chcę niszczyć czy hamować, ale chcę także zauważać te potrzeby, które umykały mojemu poprzednikowi. A jeśli idzie o zmiany w budżecie, dokonamy ich, jeśli uda się nam zdobyć środki unijne na kanalizację dwóch największych wsi – Goszcza i Grabowna Wielkiego. Staramy się o te dotacje bardzo usilnie! Wartość tego zadania to blisko 25 mln zł. Jeśli otrzymamy te środki, to budżet gminy się zmieni, bo to zadanie będzie priorytetem. A w tym półroczu chciałbym zrobić cały szereg drobnych zadań, o których usłyszałem w trakcie kampanii – gdzieś nie świeci lampa, gdzieś są dziury w nawierzchni, trzeba lepiej zorganizować transport dzieci do szkoły… To bardzo ważne dla codziennego życia mieszkańców i niekoniecznie kosztowne!

Przed nami ostatnie wielkie pieniądze unijne…

– Mamy tutaj zgrany zespół ludzi, którzy potrafią te zewnętrzne pieniądze pozyskiwać i będziemy to robić w jak najszerszym zakresie. A poza tym Twardogóra ma ogromny potencjał – i ten tkwiący w jej mieszkańcach, i wynikający z historii, z tradycji choćby stolarskiej, ale i innych branż.

A więc właśnie tej zgody i jak najlepszego wykorzystania potencjałów, tkwiących w tej ziemi życzę panu i mieszkańcom Twardogóry. Do Siego Roku!

– Dziękuję w imieniu własnym i mieszkańców.

Rozmawiał Sławomir Grymin
 

Zbigniew Potyrała – urodzony w roku 1958 w Twardogórze, żona Aleksandra – nauczycielka, dwaj synowie – inżynierowie budowlani. Bezpartyjny. Ukończył Akademię Rolniczą we Wrocławiu (jest inżynierem budownictwa rolniczego) oraz studia podyplomowe – zarządzanie organizacjami gospodarczymi na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracę rozpoczął w roku 1983 jako referent w Urzędzie Miasta i Gminy w Twardogórze, po czterech latach był naczelnikiem gminy, a od roku 1990 przez dwie kadencje – burmistrzem. Od czerwca 2000 roku do 10 grudnia 2014 – starosta oleśnicki. Największa pasja – ogród i podróże.

 

Rada Miejska w Twardogórze

Witold Szydełko (przewodniczący), Andrzej Obiegło (zastępca), Mirosław Borowski, Jerzy Chrzan, Andrzej Drapiewski, Barbara Franc, Andrzej Hnat, Mieczysław Kowalski, Piotr Kozioł, Wojciech Maślak, Andrzej Moczulski, Przemysław Paprocki, Jolanta Rusinek, Lidia Stanisławska, Agnieszka Szydełko


 

Zdrowia, sukcesów w życiu zawodowym i osobistym,

pogody ducha i radości ze wspólnego budowania

pięknej przyszłości naszych małych ojczyzn

Czytelnikom „Gminy Polskiej”

życzy w roku 2015

burmistrz Zbigniew Potyrała