niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Trzy wyjątkowe dni z Brahmsem, Karłowiczem, Straussem i Ravelem

Koncerty w Dreźnie i w dwóch być może najlepszych w tej części Europy salach koncertowych – NFM i NOSPR – z oryginalnym, ambitnym repertuarem pod batutą Maestro Marka Pijarowskiego.

Europejska Studencka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na serię niezwykłych koncertów, które łączą wartości artystyczne, misję edukacyjną i funkcję kulturotwórczą.

Międzynarodowy projekt, którego spiritus movens jest Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, skierowany jest do młodych, ale najzdolniejszych muzyków wybranych uczelni europejskich.

Inspiracją wymagającego programu koncertu, ukazującego wspólnotę europejskiego dziedzictwa kulturowego, jest Wrocław – miasto powstałe na styku różnych kultur, na którego życie kulturalne wpływ miały różne narody. Ta krótka charakterystyka Europejskiej Stolicy Kultury 2016 znajduje odzwierciedlenie zarówno w międzynarodowym składzie orkiestry, do której zaproszeni zostali młodzi wybitni artyści z Wrocławia, Drezna i Pragi,
jak i w programie, który pokazuje wspólnotę idei i kulturalną bliskość narodów europejskich. Usłyszymy: „wrocławską” Uwerturę Akademicką Johannesa Brahmsa, wciąż mało grywany, lecz wybitny Koncert skrzypcowy A-Dur Mieczysława Karłowicza (solistą będzie zwycięzca przesłuchań konkursowych Jacek Ropski) oraz dzieła pokazujące bogactwo możliwości kolorystycznych dużego zespołu orkiestrowego – poemat symfoniczny Don Juan Richarda Straussa i II Suita Daphnis i Chloe Maurice’a Ravela. Całość poprowadzi Maestro Marek Pijarowski. Chór przygotował Artur Wróbel przy współpracy Magdaleny Lipskiej.

Muzycy wystąpią podczas koncertów w Narodowym Forum Muzyki (19 listopada 2016 r.), siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (20 listopada
2016 r.
) oraz w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber Dresden (21 listopada 2016 r.).