środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Top Inwestycje Komunalne 2015

Czerwionka-Leszczyny, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Katowice, Łódź, Mszana Dolna, Olsztyn, Sopot i Wrocław – inwestycje z tych miast zwyciężyły w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015.

Konkurs Top Inwestycje Komunalne 2015 to inicjatywa Grupy PTWP – organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz redakcji serwisu Portalsamorzadowy.pl.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu Top Inwestycje Komunalne 2015 są:

– Odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej oraz gminach partnerskich – liderem projektu jest Gmina Mszana Dolna. Przedsięwzięcie realizowane jest z gminami ościennymi: Kamienica, Raba Wyżna, Niedźwiedź, Dobra oraz w mieście Mszana Dolna. W 2014 r zamontowano na terenie tych gmin prawie 2300 instalacji na budynkach mieszkalnych. Do projektu zgłoszono też 6 instalacji w budynkach publicznych. Podstawowym celem jest ochrona środowiska poprzez zmniejszenie zużycia węgla i gazu. Wartość inwestycji to ok. 36, 4 mln zł.

– Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym w Olsztynie – efektem końcowym realizacji inwestycji będzie piękny, nowoczesny, całoroczny, wielofunkcyjny kompleks sportowo-rekreacyjny zlokalizowany nad jeziorem Ukiel. Kompleks ten stanowić będzie zespół obiektów usytuowanych nad wschodnim brzegiem jeziora. Wartość inwestycji to 65,3 mln zł. Inwestorem jest miasto Olsztyn.

– Rewitalizacja zabytkowego osiedla patronackiego kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach – zadaniem inwestycji była poprawa warunków zagospodarowania osiedla z przełomu XIX i XX wieku oraz utworzenie przestrzeni publicznej w formie „mini rynku” z towarzyszącą infrastrukturą rekreacyjną. Wartość inwestycji wyniosła 12,1 mln zł. Inwestorem było miasto Czerwionka-Leszczyny.

– Afrykarium na terenie ZOO we Wrocławiu – nowoczesny obiekt turystyczny promujący ekologię i wiedzę o zwierzętach lądów, rzek, mórz i oceanów, prezentujący egzotyczny dla nas Europejczyków kontynent – Afrykę. Na innowacyjny charakter obiektu składają się m.in.: unikalna w skali światowej koncepcja prezentacji biotopów wodnych i okołowodnych Afryki; technologia podtrzymania życia oraz wyjątkowa konstrukcja obiektu. Wartość inwestycji to 220 mln zł. Inwestorem jest spółka ZOO Wrocław.

– Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – budowa nowej siedziby NOSPR miała na celu wykorzystanie potencjału orkiestry oraz zachowanie jej dziedzictwa kulturowego, a także promocję muzyki klasycznej. Robiący wrażenie budynek składa się z 5 kondygnacji nadziemnych i 1 kondygnacji podziemnej. Inwestycja miasta Katowice powstała w centrum aglomeracji na terenach zrekultywowanych nieużytków po byłej Kopalni „Katowice”. Wartość inwestycji to 329,4 mln zł. (portalsamorzadowy.pl)