sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

To tu, to tam – sierpień 2014

  • Od 2011 roku liczba samorządów uzyskujących nadwyżkę budżetową wzrosła dwukrotnie. W 2011 dodatni wynik miało zaledwie 857 jednostek, w 2013 roku już 1674 – wynika z danych regionalnych izb obrachunkowych.
  • W Jędrzejowie ewakuowano pracowników urzędu skarbowego. Powód? E-mailowa informacja o podłożeniu bomby nadeszła pocztą elektroniczną o godzinie czwartej w nocy.
  • Resort infrastruktury chce zachęcać wojewódzkie miasta i przylegające do nich gminy do realizacji wspólnych projektów z pieniędzy unijnych. Chodzi o inwestycje m.in. w drogi, transport publiczny, edukację i zdrowie. W programach regionalnych jest na to około 2,4 mld euro.
  • Władze lokalne udzielają coraz większych zwolnień w opłatach. Ministerstwo Finansów sugeruje, że przesadzają z hojnością.
  • Średnia roczna temperatura we Wrocławiu wynosi 9,4 stopnia Celsjusza. W Suwałkach znacznie mniej, bo tylko 7,1 stopnia.
  • Na pierwszym miejscu wśród najbogatszych samorządów jest gmina Kleszczów (łódzkie). Dochody na głowę mieszkańca to 41,6 tys. zł. Na drugim miejscu jest Nowe Warpno (18,9 tys. zł; zachodniopomorskie), na trzecim Krynica Morska (13,1 tys. zł), czwartym – Rewal (prawie 12 tys. zł), piątym mazowiecka Lesznowola (7,5 tys. zł).
  • W okolicach Rybnika pojawiły się żmije zygzakowate. Lokalne władze wzywają do ostrożności.

To tu, to tam poszperał:
Tomasz Miarecki