piątek, 19 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Technologiczna moc

Zaprojektowany przez Hansa Poelziga i wybudowany w latach 1912-1913 Pawilon Czterech Kopuł jest częścią kompleksu wystawienniczego otaczającego Halę Stulecia we Wrocławiu. Po gruntownym remoncie, modernizacji i działaniach adaptacyjnych, od połowy 2016 roku jest przestrzenią wystawienniczą Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Od połowy września z kolejnym możliwościami ekspozycyjnymi.

Pawilon Czterech Kopuł jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a jednocześnie jednym z najciekawszych miejsc ekspozycyjnych w Polsce (i nie tylko). To tutaj od połowy 2016 roku pokazywane są zbiory sztuki współczesnej wrocławskiej placówki. A jest co pokazywać.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest właścicielem jednej z największych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej, której historia sięga lat sześćdziesiątych XX wieku. Liczy ona 20 tys. eksponatów, które reprezentują wszystkie dyscypliny działań artystycznych. Mamy zatem malarstwo, rzeźbę, różne formy przestrzenne i instalacje, zapisy wideo, grafikę, fotografię, dokumentację działań performatywnych. Kolekcja cały czas się rozszerza, a wystawa stała uzupełniana jest wystawami czasowymi (obecnie to prezentacja trójki artystów: Doroty Nieznalskiej, Jörga Herolda i Katariny Pirak Sikku; całkiem niedawno właśnie tam odbyło się jubileuszowe – po 30 latach od startu – „Biennale Sztuki Mediów WRO”; wcześniej m.in. kolekcja Ericha Marxa z pracami Warhola, Rauschenberga, Beuysa, Kiefera).
W drugiej połowie września w Pawilonie Czterech Kopuł nastąpiła kolejna ważna odsłona, tym razem związana z najnowszymi możliwościami technicznymi, które wykorzystywane są w salach wystawienniczych świata. Dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej, resortu kultury i samorządu województwa dolnośląskiego (w sumie około 25 mln złotych) do placówki trafiły znakomite reflektory, nagłośnienie, wieloraki sprzęt oświetleniowy, czujniki laserowe i oprogramowanie komputerowe. Wszystko to będzie wykorzystywane przy organizacji wystaw, ale jednocześnie powstała stała multimedialna ścieżka wystawiennicza (seanse w środy, czwartki i soboty). Pozwala ona na inne, nowe rozpoznanie twórczości Henryka Stażewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Zdzisława Beksińskiego, Magdaleny Abakanowicz, Józefa Szajny, Jerzego Panka, Witkacego, Marii Jaremy, Jana Tarasina, Grupy Luxus…
Przygotowana ekspozycja jest też przystosowana do zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku. Trasa zawiera reliefy wybranych dzieł, które można „oglądać” za pomocą dłoni, oraz audiodeskrypcję umieszczoną na przenośnych audioprzewodnikach. Zwiedzający mają również możliwość przeczytania opisów zapisanych alfabetem Braille’a.
„Zobacz. Usłysz. Dotknij” – tak wrocławskie muzeum promuje nowe technologiczne otwarcie w Pawilonie Czterech Kopuł. Moim zdaniem warto zobaczyć, usłyszeć i dotknąć…
Tomasz Miarecki