piątek, 22 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Technologia w służbie historii

Targi Dziedzictwo „Zabezpieczenie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń” są wydarzeniem, które ma na celu przybliżenie problemu, jakim jest zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego całego naszego narodu dla przyszłych pokoleń.

Targi Dziedzictwo to jedno z najważniejszych i unikalnych w Polsce wydarzeń, podczas którego spotykają się archiwiści, muzealnicy, bibliotekarze, konserwatorzy zabytków oraz eksperci z dziedziny kultury. Miejsce spotkania i jego historia sprzyjają wymianie wiedzy i doświadczeń. Podczas dwóch dni targowych będzie okazja do uczestnictwa w wielu prelekcjach, wykładach, dyskusjach. Oczywiście to także szansa do zaznajomienia się z ofertę polskich i zagranicznych wystawców oraz możliwość wzięcia udziału w specjalistycznych warsztatach.

Tegoroczna, druga edycja targów w nowej formule odbędzie się od 10 do 11 października w Krakowie. Wystawcy, prelegenci, zwiedzający spotkają się w Klasztorze Franciszkanów. Bo właśnie tam, w aulach XIII-wiecznego klasztoru oraz w jego krużgankach, odbywać się będą targi, których podstawowym celem jest przybliżenie problemu, jakim jest zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego.

Do Targów Dziedzictwo w Krakowie zostało więc jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto podjąć decyzję o uczestnictwie w tej wyjątkowej imprezie. Tym bardziej, że wsparcia merytorycznego udziela wiele znanych i szacownych instytucji. Wśród nich m.in.: Archiwum Akt Nowych, Instytut Pamięci Narodowej, szereg archiwów państwowych, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum Krakowa, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Biblioteka Jagiellońska, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

W tym roku organizatorzy chcą również zwrócić szczególną uwagę na rolę samorządów w zabezpieczaniu śladów naszej przeszłości. Włodarze małych ojczyzn już obecnie robią dużo, by to, co było, nie zniknęło bezpowrotnie. Zawsze warto jednak robić jeszcze więcej, poznawać nowe sposoby, dzielić się doświadczeniami z innymi.

Program Targów Dziedzictwo jest naprawdę bardzo bogaty. Między innymi będzie okazja, by poznać prawne (i nie tylko) przepisy związane z udostępnianiem informacji o zasobie archiwów państwowych w internecie. Jednym z tematów będą też osobiste archiwa cyfrowe oraz indywidualne praktyki i narzędzia zarządzania zasobami cyfrowymi. Będzie szansa na poznanie najnowocześniejszych rozwiązań digitalizacyjnych. Dowiemy się też, jak zbudować skuteczną strategię zarządzania dziedzictwem w erze cyfryzacji. Poznamy sposoby szacowania zasobów lokalnego dziedzictwa oraz metody oddolnego tworzenia baz danych i archiwów. Dowiemy się od najlepszych fachowców o innowacyjnych metodach dokumentacji zabytków, ale także o ich zabezpieczaniu.

Więcej o Targach Dziedzictwo, których organizatorami są Klasztor Franciszkanów w Krakowie oraz firma skanowanie.pl z Raszyna, dowiedzieć się można na stronie www.targidziedzictwo.pl.

(tmt)