sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Teatr Polski na wakacjach

Koniec sezonu na wrocławskich scenach nie oznacza przerwy w pracy artystycznej Teatru Polskiego. Bijące rekordy frekwencyjne przedstawienie Courtney Love TP.pl pokaże czterokrotnie w trakcie największego wydarzenia muzycznego w Polsce – XII Heineken Open’er Festivalu w Gdyni (3-6 lipca). Spektakl ten zagramy również 8 i 9 lipca w Warszawie w Teatrze IMKA podczas pierwszej edycji „Polski w IMCE. Niecodziennego Festiwalu Teatralnego”.


W ramach prestiżowego wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty zaprezentujemy inspirowane niemieckim kinem lat 60. i 70. przedstawienie KLINIKEN / miłość jest zimniejsza… w reżyserii Łukasza Twarkowskiego (25-26 lipca). W Trójmieście na Festiwalu Szekspirowskim pokażemy też polsko-niemieckiego Titusa Andronicusa (3 sierpnia).

Mijający sezon Teatru Polskiego we Wrocławiu okazał się niezwykle udany artystycznie. Premierę miało sześć świetnie przyjętych zarówno przez krytykę, jak i widzów przedstawień:


Titus Andronicus w reżyserii Jana Klaty (w koprodukcji z Staatsschauspiel w Dreźnie),
KLINIKEN / miłość jest zimniejsza… w reżyserii Łukasza Twarkowskiego,
Filoktet w reżyserii Barbary Wysockiej,
Courtney Love w reżyserii Moniki Strzępki,
Mitologie w reżyserii Pawła Świątka
oraz propozycja dla najmłodszych widzów – Dzieci z Bullerbyn wyreżyserowana przez Annę Ilczuk.

 

Teatr Polski we Wrocławiu ambasadorem polskiej kultury


Japonia i Rumunia to dwa krańce Eurazji i jednocześnie miejsca wyznaczające trasy zagranicznych podróży Teatru Polskiego we Wrocławiu. To nie koniec wędrówek, w czasie których Teatr Polski promuje polską kulturę na świecie. Przed nami do końca roku: Szosa Wołokołamska w Monachium, Utwór o Matce i Ojczyźnie w Pilźnie i Mińsku oraz Poczekalnia.0 w Sankt Petersburgu. Koniec roku spędzimy w Tokio, gdzie na Międzynarodowym Festiwalu Ibsenowskim pokażemy Panią z morza.

Teatr Polski we Wrocławiu należy do tych niewielu scen w Polsce, które reprezentują kulturę polską za granicą. Zaproszenia z festiwali z całego świata potwierdzają jego renomę artystyczną. Najczęściej doceniane są poziom aktorstwa, decyzje artystyczne, odwaga podejmowanych tematów. Polski teatr jest jednym z najważniejszych w Europie i określa poziom sztuki teatralnej, wskazując nowe kierunki jej rozwoju. Od paru lat Teatr Polski we Wrocławiu jest sceną na walizkach i zagrał już ponad sto razy dla wielotysięcznej publiczności na kilku kontynentach: Buenos Aires, Quito (Ekwador), Madryt, Girona (Hiszpania), Paryż, Strasburg, Maubeuge (Francja), Turyn, Dublin, Brno (Czechy), Bazylea, Wilno, Ryga, Berlin, Drezno, Moskwa, Woroneż (Rosja), Krajowa i Sybin (Rumunia), Nitra (Słowacja), Rijeka (Chorwacja), Lublana.

W latach sześćdziesiątych najlepiej sprzedającym się towarem eksportowym była Polska Szkoła Filmowa, w latach siedemdziesiątych teatr Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora, w latach osiemdziesiątych – Kantor i Gardzienice. Dziś są nim repertuarowe teatry, takie jak Teatr Polski we Wrocławiu, TR i Nowy Teatr w Warszawie. To one wyznaczają nowe kierunki światowej sztuki teatru, to one rozbudzają zainteresowanie świata naszym krajem jako ważnym przystankiem w turystyce kulturalnej.

Wrocław i Dolny Śląsk są coraz bardziej atrakcyjne jako miejsca do zamieszkania i realizowania swoich życiowych zamierzeń dla obywateli Europy, świata. Zapoznają się z nimi nie tylko dzięki kontaktom biznesowym, ale także przyjeżdżając na ważne wydarzenia kulturalne organizowane we Wrocławiu, jak T-Mobile Nowe Horyzonty, Brave Festiwal czy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław, i na Dolnym Śląsku, jak Wratislavia Cantans, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Castle Party w Bolkowie czy „Reggae Dub Festival” Międzynarodowy Festiwal Muzyki Reggae w Bielawie. Inny sposób poznania Dolnego Śląska to kontakt z dokonaniami artystycznymi naszych teatrów. Wśród najważniejszych ambasadorów kultury powstającej w naszym regionie jest Teatr Polski we Wrocławiu.