środa, 21 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

TAURON Letni Festiwal Operowy

Jedna z najsławniejszych oper wszech czasów, arcydzieło Giacomo Pucciniego, przedstawiciela opery werystycznej. Mimo chłodnego przyjęcia i wielu niepochlebnych opinii krytyków, Tosca w rok po premierze podbiła całe Włochy. O jej popularności wśród publiczności świadczy też fakt, że wrocławska inscenizacja z 1961 roku w ciągu kolejnych dwudziestu lat została zagrana aż 192 razy.

Na scenie oglądamy poruszającą do głębi historię miłości śpiewaczki Toski i malarza Cavaradossiego, w którą wmieszały się okrutne historia i polityka, uosabiane przez złowrogiego Scarpię. Ten miłosny trójkąt zwiastuje dramat. Kompozytor po mistrzowsku przedstawił połączenie radości i posępnej śmierci, siły miłości i okrutnych tortur, jakich doświadczają bohaterowie.

Prawda uczuć głównych postaci, niezapomniane arie pełne czaru melodii, „teatr w teatrze”, elementy wstrząsającego realizmu składają się na tę operę, zachwycającą kolejne pokolenia widzów od czasu rzymskiej prapremiery w 1900 roku.

Za adaptację spektaklu odpowiada Adam Frontczak. Już po raz drugi we Wrocławiu dzieło Pucciniego wystawione zostanie w trzech historycznych miejscach miasta, co nawiązuje do zmian miejsca akcji opery.

 

Giacomo Puccini

Tosca

Daty spektakli: 1, 2, 3, 8, 9, 10, 15, 16, 17 VII 2016

 

Spektakl odbywa się w trzech miejscach

Akt I – Katedra św. Marii Magdaleny

Akt II – Opera Wrocławska

Akt III – Park Staromiejski

 

Libretto: Giuseppe Giacosa i Luigi Illica

wg dramatu Victoriena Sardou

Prapremiera: Rzym, Teatro Constanzi, 14 I 1900

Polska premiera: Lwów, 5 V 1903

Premiera w Operze Wrocławskiej: 19 II 1947

 

Realizatorzy

Kierownictwo muzyczne, dyrygent – Tomasz Szreder

Reżyseria – Pierre-Jean Valentin

Adaptacja spektaklu – Adam Frontczak

 

Obsada

Floria Tosca – Magdalena Barylak* (*gościnnie), Anna Lichorowicz, Magdalena Molendowska*

Mario Cavaradossi – Nikolay Dorozhkin, Zdzisław Madej*, Igor Stroin

Scarpia – Mariusz Godlewski*, Bogusław Szynalski*

Cesare Angelotti – John Paul Huckle, Maciej Krzysztyniak

Sciarrone – Marek Paśko

Spoletta – Piotr Bunzler, Edward Kulczyk

Zakrystian – Makariy Pihura, Tomasz Rudnicki

Dozorca – Marek Klimczak, Janusz Zawadzki

Pastuszek – Agata Chodorek, Magdalena Dudek

Orkiestra, chór i chór dziecięcy Opery Wrocławskiej

www.opera.wroclaw.pl