czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Targowe spotkania

Druga połowa lutego to w Kielcach był czas wyjątkowych spotkań targowych. Równolegle odbywały się bowiem Ekotech, Enex oraz 4Insulation. Łącznie wszystkie wydarzenia przyciągnęły do Kielc ponad 170 wystawców oraz ponad 7600 zwiedzających.

Targi Enex/Enex Nowa Energia oraz Ekotech zgromadziły łącznie ponad 170 firm z 14 krajów. Tegoroczne spotkanie branży energetycznej przyciągnęło m.in. wiodących producentów paneli fotowoltaicznych, instalatorów pomp ciepła, dilerów samochodów elektrycznych oraz firmy zajmujące się magazynowaniem energii. Targi Enex to miejsce premier produktowych – spotkanie było okazją do zaprezentowania branżowych nowości konkretnej grupie odbiorców. Najnowsze rozwiązania dronowe, nowoczesne systemy montażowe i fotowoltaiczne, najnowsze modele inwerterów i pomp ciepła, kompletne systemy grzewcze, a także stacje do ładowania samochodów elektrycznych i osprzęt elektroinstalacyjny – to tylko mała część oferty, jaką zaoferowali tegoroczni wystawcy.

Nagrody dla najlepszych w branży

Podczas pierwszego dnia Targów Enex przyznano nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach: magazynowanie i zarządzanie energią, odnawialne źródła energii, sprzęt eksploatacyjny i narzędzia oraz konstrukcje OZE. W kategorii magazynowanie i zarządzanie energią medal Targów Kielce otrzymała firma Fronius Polska sp. z o.o. z Gliwic za funkcjonalność PV Point. Wyróżnieniem doceniono firmę MEB Technical sp. z o.o. z Opola za system microgrid „Zielonej Wyspy MEB” z magazynowaniem energii oraz GoodWe Europe GmbH z Monachium za magazyn energii wysokiego napięcia GoodWe – Seria Lynx Home F. Wśród laureatów medali Targów Kielce w kategorii odnawialne źródła energii znalazły się firmy: NIBE-BIAWAR z Białegostoku za powietrzną pompę ciepła NIBE SZ125 oraz Galmet z Głubczyc za AIRMAX3 – pompę ciepła powietrze-woda do c.o. Firma Lewi Polska z Pabianic otrzymała medal Targów Kielce za QLEEN Profi Two w kategorii sprzęt eksploatacyjny i narzędzia, a firma Corab z Olsztyna zdobyła medal Targów Kielce w kategorii konstrukcje OZE za Corab Tracker WS T-001.

W trakcie targów wręczono także nagrody i wyróżnienia TOP DESIGN 2022 za aranżację stoiska targowego i sposób promocji. Rozstrzygnięto również konkurs „Dobre praktyki w dobrych rękach”, w którym wyróżniono firmy za najlepsze realizacje energetyczne i ekologiczne w Polsce.

Strefa MiastOZE z premierami produktowymi

W trakcie Targów Enex powstała specjalna strefa wystawiennicza MiastOZE – miejsce branżowych spotkań oraz konsultacji inwestorów z wykonawcami i praktykami. W strefie wystawowej znalazło się ponad 30 firm – wiodących producentów i głównych dystrybutorów. Strefa MiastOZE było miejscem inspirujących spotkań ze specjalistami, wykładów i pokazów.

Merytorycznie o branży

Tradycyjnie podczas Targów Enex miały miejsce branżowe fora: Forum Fotowoltaiczne Solar+ i Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła zorganizowane przez Redakcję GlobEnergia. Tematy poruszane w trakcie obu wydarzeń dotyczyły nowości na rynku, problemów instalacyjnych czy nowatorskich sposobów wykorzystania fotowoltaiki i pomp ciepła. Już po raz szósty podczas Targów Enex odbyła się konferencja Energia PL poświęcona energetyce w Polsce. Tematem wiodącym spotkania były kwestie związane z magazynowaniem energii. W programie targów nie zabrakło spotkania skierowanego do zarządów, przedstawicieli przedsiębiorstw przemysłowych, naukowców oraz wszystkich zainteresowanych tematyką poprawy efektywności energetycznej oraz produkcji energii w rozproszeniu. Mogli się oni spotkać wspólnie podczas konferencji HEAT not LOST.

Strefa Elektromobilności z torem pokazowym

Dużym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Elektromobilności przygotowana przez Forum Elektromobilności. Największą atrakcją były jazdy pokazowe samochodami elektrycznymi na specjalnie przygotowanym torze. Wśród zaprezentowanych aut pojawiło się aż 15 modeli samochodów elektrycznych.

Branża komunalna

Wśród wystawców tegorocznej edycji Targów Ekotech znaleźli się m.in. producenci maszyn i urządzeń wykorzystywanych w gospodarce odpadami oraz producenci rozwiązań transportu odpadów czy usług związanych z segregowaniem śmieci. Na ekspozycji zaprezentowane zostały innowacyjne maszyny i urządzenia, m.in. elektryczne pojazdy platformowe, automaty do recyklingu oraz najnowsze modele maszyn wykorzystywanych w branży komunalnej. Wśród prezentowanych rozwiązań nie zabrakło tych dotyczących gospodarowania odpadami: aplikacji do segregacji odpadów, systemów informatycznych do zbierania i składowania śmieci oraz rozwiązań umożliwiających kompletny monitoring nad realizacją usług odbioru odpadów.

Merytoryczne spotkania branżowe

Podczas Targów Ekotech zgromadzeni goście mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach skierowanych do samorządowców, przedsiębiorców oraz wszystkich zainteresowanych kwestią gospodarowania odpadami. Było to Forum Zarządzania Odpadami oraz konferencja pt. „Razem Tworzymy EkoŚwiętokrzyskie”. W trakcie spotkania branży komunalnej zorganizowano również blok prelekcji skierowany dla stacji demontażu pojazdów: wykład na temat wyzwań dla branży pojazdów wycofanych z eksploatacji Stowarzyszenia Eko Auto oraz spotkanie informacyjne dot. otwarcia skupu złomu i stacji demontażu pojazdów firmy Ekolog.

(TK)