sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Targ Kaszubski – powtórne narodziny

Po siedemdziesięciu latach nieobecności, ponownie powstaje w Gdańsku Targ Kaszubski, który będzie wizytówką handlowo-kulturalną regionu pomorskiego, tradycji kulinarnych i walorów przyrodniczo-krajoznawczych Kaszub.

W centrum starego Gdańska, którego znaczenie i dawna potęga oparte było na handlu, istniały rozliczne targi: Sienny, Węglowy, Drzewny, Rakowy, Maślany i wiele innych. Wszędzie tam można było spotkać Kaszubów, ale najbardziej z Kaszubami kojarzyły się Targ Kaszubski i Targ Rybny.

Na elewacji galerii handlowej „Madison” przymocowana jest nawet płaskorzeźba, którą zaprojektował artysta rzeźbiarz Wawrzyniec Samp, a która upamiętnia istnienie Targu Kaszubskiego w Gdańsku.

Targ Kaszubski powraca. Od 21 czerwca, w każdą niedzielę w godzinach od 11 do 17, można tam przyjść, pooglądać, posmakować, zrobić zakupy… Targ jest zlokalizowany w sąsiedztwie Małego Młyna przy ul. Rajskiej 2.

Na targu można nabyć naturalne i certyfikowane produkty ekologiczne, takie jak: wędliny, mięso, drób, nabiał, jaja, sery, miody, owoce, warzywa, przetwory, ryby, ciasta, soki, pieczywo, wyroby garmażeryjne, oleje, kosmetyki, środki czystości, przyprawy i wiele innych. Kupcy oferują również potrawy i produkty tradycyjne i regionalne, w szczególności posiadające logo „Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie”, a także wyroby artystyczne i rzemieślnicze.

Inicjatywę odrodzenia w Gdańsku Targu Kaszubskiego wspierał od dawna między innymi samorząd miasta oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. To ostatnie działa od 1956 roku. Jest organizatorem bądź współorganizatorem licznych konkursów, seminariów, konferencji, wystaw, warsztatów i festiwali poświęconych Pomorzu. Zrzeszenie aktywnie promuje ideę kaszubsko-pomorską w internecie. Prowadzi szereg portali i stron poświęconych sprawom regionu, w tym portal informacyjny www.kaszubi.pl i portal edukacyjny www.skarbnicakaszubska.pl.

(umg)