sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Takie jajka są raz w roku

Po rocznej przerwie we wrocławskim Muzeum Etnograficznym ponownie odbędzie się kiermasz wielkanocny. Impreza ta, choć trwa bardzo krótko, ma swoich wielkich sympatyków. Warto do nich dołączyć.

Kiedy ten numer „Gminy Polskiej” dotrze do większości Czytelników, czasowa wystawa we wrocławskim Muzeum Etnograficznym pn. „Bardejov – światowe dziedzictwo UNESCO” zapewne już będzie zamknięta. Jednak spotkanie z tym naprawdę niezwykłym miasteczkiem w Słowacji można zorganizować samemu. Bo miejsce to jest szczególne i nie tylko warto, ale pewnie trzeba tam zajrzeć. Można na to przeznaczyć jakiś wiosenny weekend. Zauroczenie tym miejscem jest gwarantowane. A przy okazji warto pojeździć po bliższej i dalszej okolicy Bardejova i obejrzeć liczne tam unickie drewniane cerkwie oraz poszukać śladów żydowskiego świata.

Słowacką perełkę architektoniczną odłóżmy jednak na później, a teraz nie przegapmy czasowej wystawy poświęconej pisankom i palmom wielkanocnym. Pisanki, palmy, a także baranki i suszone kwiaty, pokazane są na okazjonalnej wystawie zorganizowanej z okazji Wielkanocy. Ekspozycja jest okazją do poznania współczesnych technik tworzenia świątecznych rekwizytów i ozdób.

Wystawa wielkanocna organizowana jest w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu od ponad czterdziestu lat. W tym roku uczestniczyć w niej będzie ponad czterdziestu twórców, głównie z terenu Dolnego Śląska, którzy zaprezentują pisanki zdobione technikami tradycyjnymi (batikową, rytowniczą, aplikacyjną) oraz współczesnymi. Na wystawie można będzie również podziwiać palmy plecione z suszonych i barwionych kwiatów, traw i ziół, baranki z ciasta i gliny, drewniane ptaszki.

W ramach tej ekspozycji pracownicy Muzeum Etnograficznego organizują także warsztaty wielkanocne. Na naukę i poznawanie tradycji nigdy nie jest za późno. No i w końcu, po rocznej przerwie związanej z pracami ekspozycyjnymi w ubiegłym roku, będzie wielkanocny kiermasz – 19 marca od godz. 10 do 16 będzie okazja do zakupów wielkanocnych arcydzieł przygotowanych przez twórców, a także do rozmów z nimi. To żywa lekcja etnografii, a jednocześnie szansa na zdobycie „zajączkowych niespodzianek”.

Po tych wielkanocnych atrakcjach warto zajrzeć do wrocławskiego Muzeum Narodowego, gdzie do 17 kwietnia pokazywane są prace Zbigniewa Paluszaka. To bardzo obszerna prezentacja twórczości wrocławskiego malarza, autora winiety „Wieczoru Wrocławia” oraz szaty graficznej „Odry”, dla którego największą inspiracją była natura. Zaliczany do kolorystów, łączony z szerokim nurtem abstrakcji surrealistycznej, sam siebie nazywał naturalistą. Pokazanych jest kilkadziesiąt prac, w tym obrazy i akwarele przekazane do zbiorów Muzeum Narodowego przez rodzinę zmarłego artysty.

Tomasz Miarecki

www.mnwr.art.pl

www.muzeumetnograficzne.pl