niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Takie cuda tylko w Wojsławicach

Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach, od wielu już lat atrakcyjne, piękne jest przez cały sezon. Zawsze jednak ogromne zainteresowanie budziło w maju, gdy zakwitają różaneczniki – czyli rododendrony – i azalie.

Do dziś w historycznej części parku możemy oglądać najstarsze, ponad 100-letnie okazy różaneczników. Wiele wspaniałych, pomnikowych drzew pamięta dawnych właścicieli posiadłości i przede wszystkim twórcę Arboretum Fritza von Oheimba. Jemu to zawdzięcza park swój obecny charakter. Ten śląski ziemianin, wybitny znawca roślin, z wielkim wyczuciem oraz świetną znajomością miejscowych warunków glebowych i mikroklimatu przystąpił do przebudowy parku. Jak podają fachowcy związani z Arboretum, Fritz von Oheimb podejmował próby uprawy wielu mało znanych gatunków i odmian – pierwszy na Śląsku uprawiał w gruncie bez osłon na zimę klony palmowe (Acer palmatum), a jego kolekcja w 1924 r. obejmowała około 50 okazów i była dumą właściciela. Kilka z nich rośnie w Arboretum do dzisiaj. Miał duszę kolekcjonera i z olbrzymim zaangażowaniem gromadził nie tylko drzewa i krzewy, ale i byliny. Liczba piwonii (Paeonia), jaką zgromadził, byłaby godna podziwu i dzisiaj, bowiem w 1921 r. posiadał ponad 500 odmian.

Narodowe kolekcje

Oczywiście dzisiejsza kolekcja w Wojsławicach to także ogromna praca polskich miłośników roślin. W 1983 r. cały obiekt wpisano do rejestru zabytków kultury. Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – obie instytucje połączyły się po prawie stu latach od pierwszych kontaktów Fritza von Oheimba z Ogrodem we Wrocławiu, któremu w 1890 r. przekazał kilka swoich pierwszych różaneczników.

Powojenna historia Arboretum to m.in. powiększenie jego terenu, ale przede wszystkim nowe nasadzenia oraz kompletowanie nowych kolekcji roślin. Obecnie znajdują się tutaj największe w Polsce kolekcje: Narodowa Kolekcja Historycznych Odmian Różaneczników (Rhododendron) Rasy Łużyckiej, bukszpanów (Buxus) i największa w Europie kolekcja liliowców (Hemerocallis).

W ubiegłym roku w Wojsławicach otwarto także GEOretum, czyli zbiór skał i minerałów Dolnego Śląska na bazie lokalnego kamieniołomu. Zaznaczmy też, że w tym roku mija 30 lat od chwili, gdy Arboretum znalazło się w strukturach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kwitną, pachną, zachwycają

W kolekcji Rhododendron w Wojsławicach jest ponad 900 gatunków i odmian. Największą w Polsce Narodową Kolekcję wzorcową stanowią historyczne odmiany różaneczników rasy łużyckiej. Stale dosadzane są nowe odmiany, tworzone nowe rabaty. Spacer po tym ponad 62-hektarowym parku, jednym z piękniejszych w Europie, daje okazję nie tylko na doskonały relaks, ale również bliższe poznanie sławnych, jak i mniej znanych, czy też unikatowych roślin.

W tym roku susza i wysokie temperatury spowodowały, że pełnia kwitnienia różaneczników przesunęła się na połowę maja. Miłośnicy tych roślin nie przegapili tej niezwykłej okazji i więcej niż tłumnie odwiedzali kolorowe i pachnące tereny w Wojsławicach. Zapewne nikt nie żałował tych wypraw i cieszył się bogatą paletą barw i kształtów niekiedy bardzo dużych kwiatów, podziwiał misterne i finezyjnie ukształtowane kwiatostany, znajdował niewiarygodną wręcz ich różnorodność, a czasem niepowtarzalny zapach. W drugiej połowie maja kwitło w Arboretum ponad trzy tysiące krzewów różaneczników.

Jak zawsze w maju od wielu lat, odbywało się też w Arboretum doroczne święto różaneczników RODOmania. Były ciekawe wykłady o uprawie różaneczników, nabożeństwo majowe i koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie”. Po Narodowej Kolekcji wzorcowej oprowadzała i historię jej opowiadała dyrektorka ogrodu Hanna Grzeszczak-Nowak.

Zapełniony kalendarz

RODOmania już za nami, ale to wcale nie znaczy, że Arboretum w Wojsławicach nie ma nam nic do zaproponowania. Wręcz przeciwnie. Tam zawsze jest i pięknie, i ciekawie. Już w czerwcu odbędzie się kiermasz piwonii i Międzynarodowy Festiwal Bonsai. W lipcu Arboretum zaprasza na tradycyjne spotkanie miłośników liliowców. Będą tez warsztaty fotograficzne, wystawy, koncerty… Kalendarz imprez specjalnych jest zapełniony do jesieni, a spacerować i cieszyć się pięknem roślin można w Wojsławicach codziennie (także w święta) od godz. 9 do 20.

Więcej szczegółów na stronie www.arboretumwojslawice.pl.

(otm)