niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Tajemnice „Zielonej sukienki”

Tajemnice „Zielonej sukienki” zostały odkryte!!! Poznało je tylko nieliczne grono czytelników, które przyjechało do punktu bibliotecznego w Szalejowie Dolnym, należącego do sieci Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. Podczas kameralnego spotkania odkryła je osobiście Małgorzata Szumska, autorka opowieści o miłości i pamięci śladami rodzinnej historii.

Autorka książki, zafascynowana opowieściami dziadków, postanowiła wyruszyć ich śladami poprzez Wileńszczyznę. Oboje pochodzili z wioski Mokrusza w pobliżu Kańska w Kraju Krasnojarskim na Syberii. Babcię z małym synkiem i rodzicami zesłano nad jezioro Bajkał i do Kazachstanu. Dziadek pracował w kopalni w nieludzkich warunkach, skazany na 25 lat za działalność w AK. Dziadkowie zostali rozdzieleni tuż po ślubie w 1951 r., ale ich miłość przetrwała największą próbę. Po bardzo długim czasie rozłąki połączyli się na nowo, a symbolem tej miłości była zielona sukienka, uszyta przez babcię z materiału kupionego przez dziadka za ciężko zarobione pieniądze jeszcze w czasie uwięzienia w łagrze – zdradziła nam pisarka.

Swoje opowieści pani Małgosia poparła dowodami rzeczowymi. Starymi fotografiami i dokumentami. Fotoreportażem z podróży koleją transsyberyjską. Przeszłość niejednokrotnie mieszała się z teraźniejszością. Poznała najbliższą przyjaciółkę babci i jej rodzinę. Zobaczyła rodzinne strony i czas, który zatrzymał się w miejscu. Na swojej drodze spotkała buriackiego szamana i morze samogonu.

Spotkanie z autorką „Zielonej sukienki „ dostarczyło nam wielu bardzo różnych wrażeń – od wzruszeń, aż do łez. Po uśmiech w sytuacjach humorystycznych, tworzonych przez szczere i dobre serca ludzi, którzy żyją w innym wymiarze czasu. Autorka pokazała, jak ważne jest to, skąd przyszliśmy, kim jesteśmy i co robimy, aby ocalić historie rodzinne od zapomnienia. Wiele prawdy historycznej tkwi w naszych korzeniach, które warto poznawać, budując bliskie, serdeczne relacje z naszymi przodkami.

Spotkanie zrealizowano dzięki współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Kłodzku.