środa, 17 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Tajemnice arabskiego pisma

W Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu odbędą się warsztaty dla dzieci pn. „Świat języka i pisma arabskiego”.

W niedzielę, 5 marca, o godzinie 12 we wrocławskim Muzeum Etnograficznym odbędą się bardzo ciekawe warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku od 11 do 16 lat. Tym razem spotkanie poświęcone będzie światu języka i pisma arabskiego.
Podczas zajęć przybliżone zostaną części świata, których mieszkańcy posługują się językiem arabskim. Prowadzący zaprezentuje pismo arabskie z objaśnieniem zasad pisowni, omówi wpływ języka arabskiego na język polski. W programie warsztatów znajdą się również gry i zabawy językowe dostosowane do wieku uczestników.
Prowadzenie: imam dr Ali Abi Issa
Wstęp wolny, zapisy: tel. 71 344 33 13, muzeum@muzeumetnograficzne.pl

*   *   *

Przypomnijmy, że od połowy lutego w Muzeum Etnograficznym czynna jest czasowa wystawa pn. „Koran: kaligrafa i iluminacja w stylu osmańskim”. Wystawa prezentuje powstałe w okresie ponad 400 lat przykłady koranicznej kaligrafii autorstwa najwybitniejszych artystów począwszy od Şeyha Hamdullaha (1429-1520), który do kaligrafii islamskiej wprowadził osmańsko-tureckie elementy, poprzez Ahmeda Karahisârî’ego (1470-1556), Hâfıza Osmana (1642-1698), Yedikuleli Seyyida Abdullaha (1670-1731), Mustafę Izzeta (1801-1876), Mehmeda Şevkı’ego (1829-1887), Hasana Rızę (1849-1920). Ponadto dodatkowych wrażeń estetycznych dostarczą iluminacje i zdobienia szkatułek do przechowywania Koranu. Sztuka iluminacji, która rozwinęła się kilkaset lat temu w Azji Środkowej charakteryzuje się stylizowanymi, wielobarwnymi ornamentami roślinnymi i zwierzęcymi, w tym także uzyskanymi za pomocą złotego atramentu. Wystawa udostępniona dzięki dr. hab. Öztürkowi Emiroğlu, dyrektorowi Yunus Emre Enstitüsü – Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie.