wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Taizé znowu w Polsce

We Wrocławiu i w całej Polsce od kilku miesięcy trwają przygotowania do przyjęcia kilkunastu tysięcy młodych ludzi z całego świata. Będą oni gościć we Wrocławiu od 28 grudnia 2019 roku do 1 stycznia 2020 roku na 42. Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé.

Decyzja o tym, że stolica Dolnego Śląska będzie gospodarzem tegorocznego spotkania młodych chrześcijan zapadła rok temu. Decyzję ogłosił przeor Wspólnoty Taizé, brat Alois, w niedzielę, 30 grudnia 2018 roku, podczas spotkania, które odbywało się w Madrycie.

Można powiedzieć, że dla Wrocławia to nie nowość. Miasto to będzie gospodarzem Spotkania Młodych Taizé już po raz trzeci. Poprzednie spotkania odbyły się w 1989 i w 1995 roku. Wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenie, jakie pod koniec 2014 roku wysłali na ręce brata Aloisa abp Józef Kupny, biskup luterański Ryszard Bogusz i ówczesna Rada Miejska Wrocławia z byłym prezydentem Rafałem Dutkiewiczem. W tym miejscu warto dodać, że jeżeli chodzi o Polskę, to tegoroczne spotkanie będzie już piątym przygotowywanym w naszym kraju. Poza wspomnianymi dwoma we Wrocławiu młodych chrześcijan gościła także Warszawa w 1999 roku i Poznań w 2009 roku.

Po informacji o wyborze Wrocławia na tegoroczne miejsce Europejskiego Spotkania Młodych Taizé list do osób, które wybierają się na Dolny Śląsk, wystosował również Jacek Sutryk, obecny prezydent Wrocławia. Mogliśmy w nim przeczytać m.in.: „Przybędziecie do naszego miasta już po raz trzeci, po 24 latach przerwy. Być może ktoś z Was pamięta Wrocław sprzed lat, z roku 1989 lub z roku 1995. Nasze miasto bardzo się zmieniło – zobaczycie to sami, ale w swoim najważniejszym elemencie pozostało takim, jakim zawsze było – miastem ludzi o otwartych sercach. Wrocław ma bogatą historię i nosi wiele imion w różnych językach świata. Jednak proszę, abyście przygotowując się do kolejnego spotkania nazywali je – po prostu – Waszym domem”.

Coroczne europejskie spotkania są częścią tzw. Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, organizowanej przez Wspólnotę z Taizé od ponad 40 lat. Uczestniczący w spotkaniach młodzi ludzie łączą się we wspólnej ekumenicznej modlitwie chrześcijan. Te spotkania to także pogłębianie więzi i budowanie przyjaznych relacji pomiędzy narodami. To czas szeroko rozumianej wspólnoty chrześcijan.

Dla organizatorów to również okazja do mądrej promocji miejsca spotkań. Te kilka dni corocznych spotkań młodych to także czas poznawania nowych miejsc przez tysiące uczestników „pielgrzymki zaufania”. Wrocław dwukrotnie rewelacyjnie spełnił się w tej roli. Jestem przekonany, że również tym razem władze samorządowe, władze wojewódzkie, wspólnoty chrześcijańskie stolicy Dolnego Śląska, mieszkańcy stworzą młodym gościom z całego świata wyjątkowe przyjęcie.

Tomasz Miarecki