Krajowy Przegląd Samorządowy

Tag: Żórawina

Żórawina: Rolnictwo jest wspaniałe

Żórawina: Rolnictwo jest wspaniałe

Z regionów
Był korowód, kapela „Dolnoślązacy” z Ciechowa, wspólnie odśpiewana Rota, pierwszy chleb z tegorocznej mąki, darmowy żurek i grochówka z kuchni polowej, program muzyczny sekcji wokalnej Gminnego Centrum Kultury, kabaret „Koń Polski”, a na zakończenie potańcówka z zespołem „Retro”. Tak mieszkańcy gminy Żórawina bawili się w niedzielę 2 września na gminnych dożynkach. (więcej…)
Żórawina: O środowisko dbać trzeba

Żórawina: O środowisko dbać trzeba

Z regionów
Jak Polska długa i szeroka, samorządy wdrażają programy przeciwdziałające zanieczyszczeniom powietrza, wody i ziemi. To już nie kaprys lub chwilowa moda, ale przemyślane działania, które mają chronić środowisko naturalne i oczywiście ludzi żyjących w tym środowisku. Dlatego też przedsięwzięcia termomodernizacyjne, pompy ciepła, odnawialne źródła energii, farmy fotowoltaiczne i biogazownie – to z jednej strony nowoczesność, a z drugiej teraźniejszość. Tak też dzieje się w gminie Żórawina. (więcej…)
Ta maniera dech zapiera

Ta maniera dech zapiera

Po szkole. Po pracy
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu otwarta została wystawa będąca swoistą inicjacją rocznicowego roku. Bo ten rok to – jak wszyscy wiedzą – 100. rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Warto jednak pamiętać, że obchodzimy także 70. rocznicę powstania wrocławskiego muzeum. Jeśli obecny rok będzie taki jak wystawa, o której szerzej za chwilkę, to czapki z głów i niebu dziękujmy. (więcej…)
Żórawina: Muzyczna droga

Żórawina: Muzyczna droga

Z regionów
Muzyka łagodzi obyczaje – to wiemy wszyscy… Muzyka to także droga do piękna, harmonii, do radosnego spojrzenia na życie. I dlatego przyciąganie do muzyki młodych, którzy otwierają się na świat, jest czymś znakomitym, a tak właśnie dzieje się dzięki działalności sekcji wokalnej Gminnego Centrum Kultury w Żórawinie. (więcej…)

Żórawina: Muzyczne ambasadorki

Z regionów
O gminie Żórawina można sporo usłyszeć także dzięki wielu występom i sukcesom odnoszonym przez dzieci i młodzież z zespołów wokalnych działających przy żórawińskim Gminnym Centrum Kultury. Prężnie działa Gminne Centrum Kultury w Żórawinie, a świadczy o tym niezbicie liczba festiwali, na których występują zespoły przy nim działające oraz zdobyte przez nie nagrody i wyróżnienia. – W maju ubiegłego roku w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy odbył się XXII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ekologicznej Ekopiosenka, a naszą placówkę reprezentowały dwa zespoły wokalne, Majule i Ósemka, które awansowały do przesłuchań finałowych – wspomina Marta Mickiewicz, instruktorka ds. muzyki. – A Majule w kategorii zespół wywalczyły drugie miejsce. Natomiast w październiku ubiegłego rok