Jest prawdziwym klejnotem Pogórza Kaczawskiego, klejnotem oprawionym we wspaniałe dary natury i dzieła ludzkiej myśli i rąk. Szczyci się pięknymi krajobrazami, wspaniałymi zabytkami kultury sakralnej, a najstarszy z kościołów pw. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest bez wątpienia prawdziwą, krajową perłą romańskiej architektury. Dzisiejsza Świerzawa to również sprawnie zarządzany organizm samorządowy, rozwijający gminę w sposób zrównoważony, pozyskujący zewnętrzne środki finansowe na najpotrzebniejsze inwestycje i rozwiązujący problemy miejscowej społeczności.
Świerzawa prawa miejskie otrzymała już w roku 1294, a jej dobrym duchem był książę Bolko I, którego dłoń uwieczniona jest w dzisiejszym herbie gminy. Ciekawa i rozmaita była historia tej ziemi, ale ...
Rozmowa z Józefem Kołczem, burmistrzem Świerzawy
– Polacy entuzjastycznie dopingują naszych futbolistów na mistrzostwach Europy we Francji. Czy pan także entuzjastycznie podchodzi do roku 2016, do nowego programowania unijnego i szans na nowe zewnętrzne środki finansowe?
– Podchodzę do tego w sposób umiarkowany, a patrząc na możliwości pozyskania przez nas pieniędzy z projektowania 2014-2020, oceniam, że w jednych działaniach środków finansowych jest bardzo dużo, a w innych zupełnie niewiele. Dla naszej gminy priorytetowe są granty związane z gospodarką wodociągowo-kanalizacyjną, ale w tym sektorze środki są niestety okrojone. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego, w naszych jeleniogórskich Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych...
Rozmowa z Józefem Kołczem, burmistrzem Świerzawy
– W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia samorządności. Co pan robił przed 25 laty? Ja byłem dziennikarzem periodyku „Sprawy i Ludzie” i przede wszystkim pisałem reportaże kryminalne…
– …a ja prezesem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Wielisławka” w Świerzawie.
– Z czym się panu najbardziej kojarzy ten samorządowy jubileusz? Jak pan ocenia to ćwierćwiecze?
– Bardzo dobrze, bowiem przyszła demokracja, w kraju powstał samorząd i obywatele otrzymali możliwość wyboru lokalnych władz i swoich przedstawicieli. A pamiętamy przecież, że kiedyś o wszystkim decydował partyjny klucz.
– Burmistrzem Świerzawy jest pan czwartą kadencję…
– …i trzynasty – nomen omen – rok.
– Zmieniła się bardz...
Rozmowa z Józefem Kołczem, burmistrzem Świerzawy
– W czerwcu oddaliście do użytku piękny basen i wygląda to tak, jakbyście z tak istotną inwestycją cyrklowali na koniec tej kadencji samorządowej…
– …ale ten basen powinien być wykonany w roku 2013.
– Zatem inwestycja się opóźniła.
– Opóźniła się z uwagi na to, że technologia wykonawstwa tego obiektu – czyli wyłożenie folią niecki basenu – w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza było niemożliwe. Przede wszystkim właśnie to spowodowało, że przesunięty został termin oddania basenu do użytku, co oczywiście nie oznacza, że wszystkie ważne inwestycje kończymy na finiszu tej kadencji samorządowej. Każdy proces inwestycyjny ma swój początek i swój koniec i tak też jest w tym przypadku. Ale też – tak jak w życ...
Rozmowa z Józefem Kołczem, burmistrzem Świerzawy
– Lepiej nie zaczynajmy rozmowy od pogody, bowiem w ubiegłym roku cieszyliśmy się podczas wywiadu, że Świerzawy nie dotknęły kataklizmy, a nazajutrz przyszła woda i wyszło niezręcznie.
– Przed laty pewien wiekowy podróżnik wędrował z osiołkiem i zawitał do Dobkowa, gdzie mieliśmy gospodarstwo. Mój ojciec zapytał go wtedy o pogodę, a on na to: „Jeśli wyjdzie u pana na gnojownik kogut i zapieje, to albo będzie pogoda, albo nie będzie”. Tak z tą pogodą właśnie jest.
Burmistrz Józef Kołcz
– A jak jest z wybraniem firmy, która będzie odbierała odpady?
– Wybraliśmy firmę, która wygrała wokół wiele przetargów, została sprawdzona już na rynku jawor...