Tag: Jan Magda
Pieńsk: Wspierać organizacje pozarządowe
Rozmowa z Janem Magdą, burmistrzem Pieńska (więcej…)
Pieńsk: Wszystko jest ważne
Niepisaną strategią gminy jest realizowanie największych i najbardziej kosztochłonnych zadań inwestycyjno-infrastrukturalnych przy niemałym udziale pozyskanych finansowych środków zewnętrznych – przede wszystkim tych z Unii Europejskiej. Tak działo się, tak jest i tak będzie w tym roku, roku ważnym dla Pieńska, i to nie tylko z powodu wyborów samorządowych. (więcej…)
Pieńsk: Zgoda dająca owoce
Rozmowa z Janem Magdą, burmistrzem Pieńska
– Wsparcie edukacji, nowe place zabaw, przebudowa szkoły, odnowiony park i kanalizacja – to tylko niektóre zadania zrealizowane w ubiegłym roku w gminie Pieńsk.
– I dlatego rok 2017 oceniam bardzo dobrze, także dlatego, iż pozyskaliśmy niemało finansowych środków zewnętrznych i świetnie układa się współpraca między mną a Radą Miejską w Pieńsku. Nie ma żadnych zatargów, konfliktów i niepotrzebnego napinania struny. Cieszę się, że radni popierają działania władz gminy i współpracujemy naprawdę zgodnie, realizując zaplanowany budżet.
– Zatem proszę przypomnieć, co w ubiegłorocznym budżecie było najważniejsze.
– Przede wszystkim kanalizacja – drugi etap sanitacji naszego miasta i gminy, łącznie 31 km sieci kanaliza...
Pieńsk: Wszystko zgodnie z planem
Miejscowy samorząd rzucił się na głęboką wodę, realizowanych jest wiele zadań – oczywiście także strukturalnych – na które pozyskiwane są zewnętrzne środki finansowe, przede wszystkim z unijnych naborów związanych z nowym brukselskim programowaniem. Inna sprawa – pieńskim samorządowcom pracuje się tak efektywnie, ponieważ w Pieńsku panuje zgoda, której najlepszym dowodem jest jednomyślne poparcie i uzyskanie absolutorium przez burmistrza Jana Magdę.
Radni w Pieńsku dobrze ocenili wykonanie budżetu za rok 2016 i zagłosowali za udzieleniem absolutorium burmistrzowi Janowi Magdzie, a biorąc rzecz marynistycznie i po wojskowemu, to okręt z napisem „Pieńsk” płynie w dobrym kierunku i pełną parą do upragnionego portu, zgrabnie omijając rafy i sztormy.
– Tak to chyba u nas os...
Pieńsk: Bez większych przeszkód
Niedawno burmistrz Jan Magda podpisał umowę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego dotyczącą dofinansowania sanitacji miasta i gminy Pieńsk i jest to inwestycja najbardziej kosztochłonna na dzisiejszej tapecie gminy. Zadanie bardzo drogie i pracochłonne, ale nie jedyne, bowiem tych ważnych przedsięwzięć, które zaplanował zrealizować miejscowy samorząd, jest całkiem sporo – około dwudziestu.
Warto podkreślić, że po zrealizowaniu drugiego etapu budowy kanalizacji sanitarnej, cała gmina Pieńsk będzie już skanalizowana. – Wybudujemy 31 kilometrów sieci kanalizacyjnej, z której korzystać będzie 1560 osób mieszkających w Dłużynie Dolnej, Dłużynie Górnej, Strzelnie, Bielawie Górnej i przy ulicach Zgorzeleckiej oraz Strumykowej w Pieńsku – wylicza burmist...
Pieńsk: Dofinansowania i priorytety
Najlepiej inwestować wtedy, gdy można posiłkować się zewnętrznymi funduszami. Dobrze zdają sobie z tego sprawę władze oraz radni miasta i gminy Pieńsk, gdzie już pozyskano unijne granty i na pewno nie powiedziano ostatniego słowa.
Jednym z priorytetowych zadań, na które samorząd Pieńska otrzymał 85-procentowe unijne dofinansowanie, jest „Sanitacja Miasta i Gminy Pieńsk – Etap II, Strefa A”, które pochłonie prawie 12 mln zł. Środki finansowe przyznano gminie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego Zachodni Obszar Interwencji, a budowa kanalizacji, która rozpocznie się w tym roku, obejmuje: Dłużynę Dolną i Dłużynę Górną, Bielawę Górną, Strzelno oraz część ulic Zgorzeleckiej i Strumykowej w Pieńsku. Ponadto z programu Interreg Polska – Saksonia, w ramach p...
Pieńsk: Plany ambitne i realne
W ubiegłym roku samorządowa praca w Pieńsku przebiegała normalnie i co warto podkreślić – przede wszystkim zgodnie. Władze gminy nieźle dogadywały się z radnymi i m.in. dlatego realizowano bez specjalnych przeszkód wcześniej zaplanowane zadania. W tym roku priorytetem dla miejscowego samorządu będzie niewątpliwie dobre przygotowanie się do pozyskiwania środków finansowych z nowego unijnego programowania, zagospodarowanie Parku Odnowy i terenu po byłej hucie, budowa kanalizacji oraz realizacja zadań prospołecznych.
W roku 2015 w opiniotwórczym rankingu „Rzeczpospolitej” wyróżniającym najgospodarniejsze i najlepiej zawiadujące swymi finansami gminy, w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich Pieńsk uplasował się na 27. lokacie w Polsce (na 903 gminy) i czwartej na Dolnym Ślą...
Pieńsk: Dla dobra gminy
W tej gminie nigdy nic nie przychodziło łatwo, bowiem – położona na krańcach województwa dolnośląskiego – nie jest zasobna w wielkich przemysłowych podatników, nie jest zbyt ludna i nie leży przy autostradowych szlakach, a czasy hutniczej świetności dawno już przeminęły. Z drugiej jednak strony – i nie jest to wcale przesada – ludzie zamieszkujący tę ziemię nigdy się nie poddawali, szukając jak najlepszych rozwiązań, wzbogacając i rozwijając infrastrukturę gminy i realizując zaplanowane zadania.
W samorządzie, tak jak i w innych obszarach życia, pewne mankamenty związane na przykład z położeniem czy niedoborem finansowych środków można neutralizować innymi walorami – konsekwencją, pracowitością, dobrym planowaniem i zapobiegliwością. Tak się dzieje w Pieńsku już...