piątek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Tag: GP listopad 2018

Radość z Niepodległej

Radość z Niepodległej

Po szkole. Po pracy
Wrocławskie Muzeum Narodowe obchodzi swoje 70. urodziny w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwie rocznice budują obraz wielu tegorocznych przedsięwzięć, które odbywają się w Gmachu Głównym MN, jak również w jego oddziałach. (więcej…)
W imię wspólnego dobra

W imię wspólnego dobra

Z regionów
W Złotym Stoku, w Starej Kruszarni, 24 września dolnośląscy samorządowcy spotkali się na walnym zgromadzeniu sygnatariuszy Deklaracji Sudeckiej i Porozumienia Sudety, podczas którego przyjęto projekt Strategii Rozwoju Sudety 2030 – mimo braku quorum. Gospodarzami tego historycznego wydarzenia byli burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk i prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. A wśród uczestników spotkania byli m.in. wicemarszałek dolnośląska Iwona Krawczyk i wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński oraz radni sejmiku Zbigniew Szczygieł i Czesław Kręcichwost. (więcej…)
Potęga wyzwolenia

Potęga wyzwolenia

Po szkole. Po pracy
Fenomenalnym występem Monteverdi Choir oraz Orchestre Révolutionnaire et Romantique pod batutą Sir Johna Eliota Gardinera zakończył się 16 września 53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Finałowy koncert przeszedł chyba najśmielsze oczekiwania licznie zgromadzonej w NFM publiczności. Był wyzwoleńczym triumfem nad ograniczeniami ludzkiej egzystencji i nad śmiercią. Messa da Requiem Verdiego, najmocniejszy punkt programu Wratislavii, stała się dla słuchaczy porażającym przeżyciem, muzycznym i wręcz mistycznym. Zespoły Gardinera stworzyły nastrój pełen kontrastów – od żarliwej, pokornej modlitwy pierwszych taktów, po ogień w obłędnie wykonanym Dies Irae. Chór śpiewał jak natchniony i to zarówno w mistrzowskich fugach, jak też w lirycznym, rozmodlonym, pe...