środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Sztuka pomagania. Niezwykła wystawa

We wrocławskim Muzeum Narodowym otwarta została niezwykła wystawa pn. „Sztuka pomagania”. Pokazywanych jest na niej 30 prac graficznych wykonanych przez pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej. Po ekspozycji wszystkie grafiki przekazane zostaną na aukcję, a zysk uzyskany z ich sprzedaży wspomoże podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. To wyjątkowa inicjatywa, w której dorośli pacjenci pomagają chorym dzieciom.

Kolekcja składająca się z 30 prac, przygotowanych w technice akwaforty, powstawała przez ponad 12 miesięcy, a w jej stworzenie zaangażowanych było kilkunastu pacjentów i wielu ludzi dobrej woli. Na pomysł wykorzystania potencjału osób chorych wpadł Michał Krasnosielski, z wykształcenia historyk sztuki, z pasji opiekun medyczny i szef wolontariatu we wrocławskim Hospicjum Bonifratrów. Zainspirował go dr Jan Siestrzyński., który pod koniec XIX w. w warszawskim Instytucie dla Głuchoniemych zorganizował pracownię litograficzną, a w jej działanie zaangażował swoich podopiecznych. Okazało się, że to doskonały pomysł na aktywizowanie osób chorych i ukierunkowanie ich uwagi na celowe działanie, co przyczynia się do poprawy ich ogólnej kondycji.

Pracę nieprofesjonalnych artystów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej koordynowała Paulina Partyka, odpowiedzialna za terapię zajęciową w ośrodku, a merytorycznie – z ramienia ASP – wspierała dr Agata Gertchen. Technika akwaforty, która nie jest skomplikowana, wymagała jednak sporo uwagi, cierpliwości i podstawowej wiedzy. Dlatego Pracownia Grafiki Warsztatowej ASP przeszkoliła w tym zakresie zainteresowanych pacjentów, dbała o dostępność koniecznych materiałów i przygotowywała odbitki grafik na papierze czerpanym, dostarczanym przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Na wystawie można podziwiać prace graficzne w technice dobranej pod kątem fizycznych możliwości osób chorych. Najczęściej wybieranym przez pacjentów tematem grafik były motywy inspirowane naturą – martwą i ożywioną, choć nie zabrakło również wzorów abstrakcyjnych. Pierwsze szkice powstawały zwykle na papierze, tworząc szablon do odwzorowania. Przenosząc wybrane ilustracje na płytki, pacjenci zwykle pracowali samodzielnie, czasami tylko z nieznaczną pomocą koordynatorki zajęć. Prace prezentowane na wystawie są unikatowe i zostały odbite specjalnie na potrzeby akcji pomocy dzieciom z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Grafiki można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (sala 216) do 23 kwietnia. Ich aukcja rozpocznie się 23 kwietnia o godz. 16.

______________________________________________________________________________________________

Organizatorzy:

Bonifraterskie Centrum Opieki Hospicyjnej

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Partnerzy merytoryczni:

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju