czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Szkolą na medal

Unijny projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” uznany został za najlepszy w Europie w kategorii „Europejskie fundusze na rzecz doskonałości”. Nominowany przez unijnych ekspertów, wygrał w głosowaniu internetowym i zdobył pierwszą nagrodę w konkursie VET Excellence Awards 2018.

Projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”, realizowany przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu przy współpracy Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, Politechniki Opolskiej i miasta Opole zdobył nagrodę w kategorii „Europejskie fundusze na rzecz doskonałości”.

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2018 Komisja Europejska we współpracy z grupą ekspertów ogłosiła nominacje do nagród „VET Excellence Awards 2018” za doskonałe kształcenie i szkolenie zawodowe. Celem nagród jest wyróżnienie najlepszych praktyk w Europie, związanych z kształceniem i szkoleniem zawodowym.

Przypomnijmy – projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”, który zakończył się w tym roku, to m.in. spotkania uczniów z przedsiębiorcami, nowoczesne pracownie w szkołach, klasy patronackie, doradztwo zawodowe i praktyki – a przede wszystkim uczniowie bliżej pracodawców. Niemal 9 mln zł przeznaczono na poprawę przygotowania do zawodu uczniów szkół zawodowych z całego województwa opolskiego.

Jednym ze skutecznych efektów programu jest powstanie kilku klas zawodowych, którym patronują firmy z regionu. Na ten krok zdecydowało się m.in. szefostwo firm Multiserwis z Krapkowic oraz Siegenia i Famur Famak z Kluczborka. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreślił duże zaangażowanie opolskich przedsiębiorców w ten pomysł.

– Właściciele firm poświęcają swoje kadry i swój czas na kształcenie młodych ludzi. Pokazują im, że są potrzebni. Od początku uczniowie traktowani są na poważnie. Praktyka to nie tylko wpis do zeszytu. To tworzenie dla nich właściwej oferty – powiedział marszałek. Poinformował też, że już trwają starania o kolejną edycję programu.

(um)