piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Szczęście na dwa domy

Kolejna premiera we Wrocławskim Teatrze Komedia to i krok do przodu, i krok do tyłu… Opowieść o skomplikowanych ludzkich losach, jaką 27 marca zaprezentuje nam zespół WTK – Mayday Bigamistka – jest bowiem i odwołaniem do znakomicie znanych Maydayów Raya Cooneya, i krokiem w nową feministyczną rzeczywistość. Mayday Bigamistka pokazuje bowiem, że co wolno panom, wolno i paniom… W trudnym czasie, jaki nas ogarnął, winni jesteśmy sobie czas na powrót do normalności– czas uśmiechu i zastanowienia się nad tym, co ten śmiech znaczyć może…

Mayday od 30 lat związany jest z Wrocławiem – uśmiecha się reżyser spektaklu Wojciech Dąbrowski. – I tę tradycję należy podtrzymywać, co też Mayday Bigamistką czynimy. To inna historia w innym czasie, ale dalej Mayday… Czyli opowieść o kimś – tym razem o kobiecie – kto stworzył sobie świat z dwóch rodzin i dwóch domów.

Przypominam, że bohaterem pierwszego i drugiego Maydaya jest John Smith, londyński taksówkarz, który ma dwie żony i dwa domy. Oczywiście panie o sobie nie wiedzą, bigamista Smith zręcznie lawiruje między dwoma domowymi światami, ale w pewnym momencie sytuacja się bardzo komplikuje… A wszystko to jest tak znakomicie zabawne, że oba Maydaye dziś już stanowią prawdziwą klasykę komedii.

Mayday Bigamistka ten schemat podwójnego życia i podwójnej miłości powtarza, ale jakby w lustrzanym odbiciu – bohaterem Mayday Bigamistki jest nie taksówkarz, ale – taksówkarka. Tyle że w atmosferze lat 70., gdy Mayday nowy się dzieje, owe podziały damsko-męskie dopiero się powolutku rodzą, feminitywy odnoszą się do niewielu zawodów… Więc Jackie Smith jest londyńskim taksówkarzem i – kobiecie też wolno! – jak bohater obu Maydayów, ma dwa domy. A stało się to tak: Jackie była już żoną numer jeden, gdy do jej taksówki wsiadł klient…

– Jackie opowiada swojej przyjaciółce Stelli, jak to z owym klientem spotkała się po raz pierwszy na randce i rozmawiali – mówi Wojciech Dąbrowski. – I po raz drugi… rozmawiali, i po raz trzeci rozmawiali… No i z tych, nazwijmy to jak Jackie chciała, „rozmów” do męża numer jeden dołączył uroczyście poślubiony mąż numer dwa. Numer jeden to łagodny fajtłapa, numer dwa – płonący seksem supermen, obaj oczywiście o swoim istnieniu nie mają bladego pojęcia: domy są na dwóch niezbyt odległych londyńskich przedmieściach, Jackie pracuje na dwie zmiany, nocną i dzienną – wszystko się więc układa znakomicie. A tu nagle – wypadek! Policja, śledztwo, nikt nic nie rozumie, absurd goni absurd, zamieszanie na kosmiczną skalę. Jak się to całe zamieszanie skończy i czy tajemnica podwójnego życia naszej bohaterki przestanie być tajemnicą? I czy kolejny Mayday przypomni nam, że czasem warto zapytać samego siebie, czym jest rodzina, czym są łączące nas więzi i czego owe więzi potrzebują, aby być ważne i mocne? Bo Mayday Bigamistka jak każda dobra komedia nie tylko na śmiechu się opiera.

Sprawa wyjaśni się 27 marca, podczas premiery Mayday Bigamistki (spektakle przedpremierowe – 24, 25, 26 marca). Na scenie – znakomici aktorzy, wśród nich gwiazdy Mayday 2 (zdjęcie przypomina nam ten świetny spektakl) – Małgorzata Szeptycka, Paweł Okoński czy Radosław Kasiukiewicz.

Anita Tyszkowska

Mayday

Bigamistka

Premiera: 27.03.2022

Spektakle przedpremierowe

24, 25, 26 marca

Autor: Ray Cooney

Adaptacja: Michael Barfoot

Przekład: Elżbieta Woźniak

Reżyseria: Wojciech Dąbrowski

Asystent reżysera: Piotr Dąbrowski

Muzyka: Bartosz Pernal

Scenografia: Paweł Motas

Kostiumy: Maria Tomczak

Czas trwania: 120 minut

JACKIE SMITH:

Małgorzata Szeptycka

Kinga Zabokrzycka

STELLA GARDNER:

Dorota Wierzbicka-Matarrelli Renata Kościelniak

INSPEKTOR TROUGHTON:

Magdalena Margulewicz

Małgorzata Kałuzińska

MARK SMITH:

Paweł Okoński

BARRY SMITH:

Łukasz Płoszajski

INSPEKTOR PORTERHOUSE:

Krzysztof Grębski

BOBBY FRANKLYN:

Radosław Kasiukiewicz

REPORTER:

Mirosław Zarzycki