czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Syców: Wielka kresowa rodzina

Ostatni weekend stycznia był dla Sycowa szczególny. W mieście odbył się jubileuszowy XV Ogólnopolski Koncert Charytatywny dla Rodaków na Wschodzie.

Sycowskie spotkanie, którego głównymi organizatorami byli Sławomir Kapica, burmistrz miasta i gminy Syców, oraz Krzysztof Świderek, konsul generalny RP w Irkucku, poprzedziło w tym roku nabożeństwo ekumeniczne odprawione w kościele ewangelickim z udziałem przedstawicieli Kościołów ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego i rzymskokatolickiego.

Jubileuszowy koncert, który został zorganizowany w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zgromadził tłumy mieszkańców i gości z Polski oraz zagranicy. Pojawili się także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, parlamentarzyści, duchowni. Bardzo licznie – jak co roku – reprezentowani byli samorządowcy, którzy aktywnie wspierają działania związane z pomocą Polakom żyjącym za naszą wschodnią granicą. Podczas koncertu harcerze prowadzili też zbiórkę pieniędzy. Tegoroczne złotówki trafią na Białoruś i Ukrainę. Przypomnijmy tylko, że przed rokiem pieniądze z kwesty zostały przekazane wileńskiemu hospicjum.

Organizację koncertów charytatywnych na rzecz pomocy Polakom na Wschodzie zainicjował w 2004 roku Krzysztof Świderek. Spotkał się z przychylnością i wsparciem władz Sycowa, a przedsięwzięcie to bardzo szybko znalazło wielu sympatyków.

– To okazja do niezwykłych spotkań, do poznawania naszej historii, budowania tożsamości. Wszyscy stajemy się kresową rodziną. I to jest wielką sprawą – mówił Sławomir Kapica, burmistrz Sycowa.

Podczas tegorocznego koncertu była okazja do zobaczenia i posłuchania zespołów „Białe Skrzydła” z Białorusi oraz „Aksamitki” i „Rezonans” z Ukrainy. Wszyscy wypadli znakomicie. Jubileuszowe spotkanie uświetnił również koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod kierunkiem Jacka Bonieckiego. Orkiestra, chór, balet tego na swój sposób niezwykłego zespołu zostały przyjęta owacyjnie. Zresztą to druga już ich wizyta na sycowskich koncertach dedykowanych rodakom na Wschodzie. Poprzednio „Mazowsze” było w Sycowie pięć lat temu.

Koncert tradycyjnie był też okazją do podsumowania akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i zainaugurowania kolejnej jej edycji. Akcja opieki nad polskimi grobami na Wschodzie jest organizowana od dziewięciu lat przez TVP. O tym, jak rozwija się ta akcja wspierana przez tysiące wolontariuszy, nauczycieli, samorządowców i sponsorów, mówiła m.in. red. Grażyna Orłowska-Sondej. Warto przy okazji dodać, że wolontariusze ze swoją pomocą odwiedzili już nie tylko setki miejsc na Ukrainie i Białorusi, ale byli także w Wierszynie na Syberii. To polskie miejsce na dalekiej północy. Do dzisiaj żyją tam potomkowie rodzin Myczków, Janaszków, Wójcickich, Pietrasów czy Sztemplowskich, którzy trafili na Syberię na początku ubiegłego wieku.

Uroczystości w Sycowie zakończyła niedzielna msza św. za Ojczyznę w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z udziałem duchowieństwa zza wschodnich granic. Oprawę muzyczną mszy św. także przygotowało „Mazowsze”. Uroczystościom przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który przekazał parafii relikwie św. Jana Pawła II. W homilii prosił wiernych, aby zawsze trzymali się mocno Boga i Ewangelii, gdyż to jest droga pokoju i dobra.

– Gdy jej braknie, to przychodzi niepokój i zło, czego my, żyjąc dzisiaj doświadczymy w Ukrainie. Trwająca wojna zostawiła już swój owoc w tysiącach grobów młodych ludzi poległych na froncie i w tysiącach okaleczonych. Pozbawione miłosierdzia myślenie jest ślepe na tragedię setek tysięcy rodzin, którym zburzono domy, zabierając jednocześnie szczęście. Nie dajmy się zwieść i omamić złu. Nie otwierajmy dla niego drzwi naszych domów, serc, umysłów, ale zwyciężajmy je dobrem i miłością – przekonywał abp Mieczysław Mokrzycki.

Tomasz Miarecki