sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Syców: Więcej turystów i inwestorów

Rozmowa ze Sławomirem Kapicą, burmistrzem Sycowa

Wrzesień był w Polsce piękny, pracowity, ale i dożynkowy w wielu samorządach…

– …a u nas dożynki zorganizowane zostały świetnie w miejscowości Wioska, przy ładnej pogodzie, delegacjach z sołectw, wspaniałych wieńcach, dobrej i kulturalnej zabawie. Piękna i mądra była także polowa msza święta, którą celebrował dziekan parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Sycowie ks. Leszek Szkopek. Podziękowano serdecznie i uhonorowano naszych rolników, sadowników, pszczelarzy i ogrodników – ludzi, dzięki którym codziennie na naszych stołach mamy chleb. Oby na sycowskich i polskich stołach nigdy go nie zabrakło.

Niedługo już do końca roku…

– …w którym przede wszystkim koncentrujemy się na działaniach związanych z pozyskaniem finansowych środków unijnych. Chcę też podkreślić, że współpracujemy z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną Invest-Park. Aktualnie na terenie WSSE realizowana jest inwestycja. To nasz pierwszy inwestor, który ulokował się na hektarze powierzchni.

Syców stał się w ostatnim czasie bardziej atrakcyjny dla inwestorów.

– Rzeczywiście tak jest, mamy na terenie naszej gminy trzy węzły komunikacyjne przy trasie S8, a dzięki wybudowaniu tej trasy szybkiego ruchu, od Wrocławia dzieli nas 30 minut jazdy samochodem. Zależy nam na jak najlepszym wypromowaniu naszych terenów i walorów gminy, podjęliśmy też uchwałę zwalniającą z podatku od nieruchomości w ciągu sześciu lat, gdy ktoś zdecyduje się ulokować swoją firmę na naszym terenie i cieszę się, że skorzystało z tego już wielu przedsiębiorców. Wydaliśmy też kilkadziesiąt decyzji. Wprawdzie w strefie jest na razie tylko jeden zakład, ale poza strefą naprawdę niemało się buduje, a cały czas staramy się przyciągnąć do gminy Syców kolejnych inwestorów.

Zatem dzieje się tak jak zawsze, gdy zbudowana zostanie trasa szybkiego ruchu – wtedy inwestorzy zaczynają się pojawiać.

– Tak to jest, trzeba stawiać sobie nowe wyzwania i korzystać z takiego komunikacyjnego dobrodziejstwa.

Wspomniał pan o unijnych pieniądzach.

– Podpisaliśmy umowę dotyczącą Wioski, a pięciomilionowe dofinansowanie dotyczy modernizacji drogi. Powstanie nowa asfaltowa nawierzchnia, chodnik, kładka, czyli ciąg pieszo-jezdny i rowerowy o długości trzech kilometrów. To jest droga gminna, której wyremontowanie było już niezbędne, a inwestycja będzie realizowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla województwa dolnośląskiego i w tym naborze jest to chyba największe dofinansowanie tego typu inwestycji na Dolnym Śląsku – 2,7 mln zł.

Zatem trafiliście w dziesiątkę!

– Rzeczywiście, wystąpiliśmy z jednym wnioskiem – bowiem ograniczają nas limity – który został zaakceptowany, a teraz przygotowujemy się do przetargu. Poza tym złożyliśmy wnioski na dofinansowanie termomodernizacji centrum kultury i placówek szkolnych i czekamy na ich rozstrzygnięcia. A Zakład Gospodarki Komunalnej przygotowuje także wniosek dotyczący dofinansowania dalszej kanalizacji m.in. aglomeracji sycowskiej.

Niemało tych przedsięwzięć przed wami.

– Oczywiście, dużo jest wyzwań dotyczących inwestycji wzbogacających infrastrukturę naszej gminy, ale cieszymy się również z tego, że coraz bardziej jesteśmy zauważani przez turystów, przede wszystkim tych weekendowych. Przypomnę, że na naszym terenie mamy 30-hektarowy zalew w Stradomi Wierzchniej, gdzie znajduje się ogromna plaża i potrzebna do wypoczynku infrastruktura sportowo-rekreacyjna, a nieopodal leśne arboretum, miejsce doprawdy magiczne. A w samym Sycowie na odpoczynek zaprasza zrewitalizowany park miejski, ścieżki rekreacyjne i basen.

Zatem z tego co pan mówi wynika, że warto inwestować na sycowskiej ziemi, ale również korzystać z jej wspaniałych turystyczno-rekreacyjnych walorów.

– Serdecznie wszystkich do nas zapraszamy!

Rozmawiał Sławomir Grymin