środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Syców: „Sycowiacy” – piękni dwudziestoletni

Nie można prawidłowo rozwijać gminy, nie dbając o kulturę, tradycję i miejscowe zwyczaje. Do tego potrzeba wsparcia samorządu, ale także ludzi, którzy są z kulturą mocno związani, takich jak Kazimierz Cichoń w Sycowie.

 

Na Dolnym Śląsku jest ponad 160 zespołów ludowych, ale zorganizować od podstaw zespół folklorystyczny łatwo wcale nie jest. – To naprawdę trudne pod względem logistycznym przedsięwzięcie i przed dwudziestu laty nie byliśmy wraz z Romkiem Ćwiękałą pewni, czy to nam się uda – wspomina szef zespołu „Sycowiacy” Kazimierz Cichoń, który sam gra na akordeonie. – Ale udało się, zespół powstał i w różnym składzie występuje do dzisiaj.

„Sycowiacy” nie występują i nie śpiewają dla nagród czy jakichś gratyfikacji finansowych. Najważniejsza jest dla nich muzyka i działalność umilająca czas ludziom. – Lubimy występować na różnorodnych spotkaniach, imprezach i świętach, takich jak np. dożynki – mówi Kazimierz Cichoń. – Byliśmy też za granicą, na Ukrainie, ostatnio w Niemczech, w mieście Malsch. Występowaliśmy z okazji ich jubileuszu, mieliśmy piękne stroje i było naprawdę fajnie tam śpiewać. Ale najwięcej występujemy blisko, w naszym Sycowie, na terenie powiatu oleśnickiego. Śpiewamy także we Wrocławiu. A w listopadzie będziemy obchodzić 20-lecie zespołu i zaśpiewamy wtedy w sycowskim Centrum Kultury.

– Jesteśmy dumni z tego, że na naszym terenie od wielu już lat działa taki zespół jak „Sycowiacy”, prowadzony przez pana Kazimierza Cichonia – mówi burmistrz Sycowa Sławomir Kapica. – Zespół z powodzeniem występuje na terenie naszej gminy, ale również godnie reprezentuje nas w powiecie oleśnickim, województwie dolnośląskim, nawet poza granicami kraju. „Sycowiacy” pięknie promują gminę Syców i zawsze możemy na nich liczyć. A nasz samorząd stara się w różny sposób zespołowi pomagać.

Zespół „Sycowiacy” tworzą: Krystyna Kicol, Helena Bednarek, Halina Duda, Krystyna Howis, Wanda Wisowska, Adela Krzemińska, Anna Maciej, Janina Pietras, Krystyna Krela, Jerzy Kociński, Tadeusz Szkudlarek, Henryk Cybulski, Adam Kocjan, Mieczysław Durzyński oraz Kazimierz Cichoń, który jest kierownikiem artystycznym zespołu.

HS

Kazimierz Cichoń (67 lat) urodził się w Sycowie, gdzie przywędrowali przed laty jego rodzice. Ukończył liceum, średnią szkołę muzyczną i Akademię Muzyczną we Wrocławiu. W roku 1978 utworzył społeczne ognisko muzyczne, a w roku 1981 wraz z Romanem Ćwiękałą założyli w Sycowie Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia, która istnieje do dzisiaj. Był też dyrektorem Centrum Kultury w Sycowie i nauczycielem w miejscowych szkołach. W roku 1995 razem z Romanem Ćwiękałą założyli zespół ludowy. Ponadto od 20 lat jest radnym Rady Miejskiej w Sycowie. Odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i odznaką „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.