sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Syców: Kierunek jest dobry

Rozmowa ze Sławomirem Kapicą, burmistrzem Sycowa

Cieszymy się w redakcji, że wygrał pan ponownie wybory na burmistrza Sycowa, choć łatwo nie było, bowiem pokonał pan swego rywala w drugiej turze. Najważniejsze jest jednak zwycięstwo i mandat, który otrzymał pan od waszej społeczności na zarządzanie gminą.

– Ja też się cieszę ze zwycięstwa i dziękuję mieszkańcom za to, że poszli na wybory i za to, że na mnie zagłosowali. Uważam, że poparcie mojej kandydatury w wyborach jest potwierdzeniem tego, że wytyczony przez nas kierunek rozwoju gminy mieszkańcy uważają za właściwy i że doceniają pracę, jaką przez ostatnie lata wykonał sycowski samorząd. Oczywiście, każda nowa kadencja niesie ze sobą zmiany wynikające również z coraz to większego doświadczenia i cieszę się także z tego, że z mojego komitetu do rady dostało się dziewięciu radnych, a na jej przewodniczącego ponownie został wybrany Bolesław Moniuszko.

Dobra współpraca burmistrza z radnymi jest nie do przecenienia.

– Rzeczywiście tak to jest i mam nadzieję, że w Sycowie będziemy działać wspólnie i zgodnie dla dobra całej społeczności. W ubiegłej kadencji nie we wszystkim się zgadzaliśmy, ale przy absolutorium i budżecie miałem całkowite wsparcie. Dzięki temu dobremu współdziałaniu nasz samorząd pracował szybciej, lepiej i bez zbytniej nerwowości – i oby tak było nadal.

Niedługo pojawią się środki finansowe z nowego unijnego programowania i dobra współpraca z radnymi jest bardzo potrzebna. Aby sięgać po te pieniądze, trzeba działać zgodnie i szybko!

– Tym bardziej, że czeka nas niemało wyzwań związanych choćby z komunikacją i infrastrukturą drogową. Ponadto chcę podkreślić, że teraz okręgi wyborcze są jednomandatowe, miasto zostało podzielone na dziesięć okręgów i naturalnie każdy radny będzie dbał przede wszystkim o swój teren.

Co zakłada projekt budżetu na rok 2015?

– Dochody [zaplanowane na ponad 42 mln zł – przyp. autora] będą porównywalne z dochodami z roku 2014, a wydatki przygotowywane są pod nowe unijne programowanie.

Czego życzyć panu i całemu waszemu samorządowi w nowym roku?

– Determinacji w realizacji planów i dobrej pracy na rzecz całej naszej sycowskiej społeczności.

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

Skład Rady Miejskiej VII kadencji na lata 2014-2018

Przewodniczący – Bolesław Moniuszko, wiceprzewodniczący – Zdzisław Bednarek, członkowie – Stanisław Biernacki, Kazimierz Cichoń, Bożena Kamecka, Marian Lempert, Krzysztof Lentka, Beata Łukawska, Marek Malinowski, Jacek Mieszała, Jerzy Piecuch, Józef Promny, Zenon Staniewicz, Mieczysław Troska, Jarosław Walczak.