poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Syców: Aktywni w każdym wieku

Wspieranie organizacji pozarządowych, klubów sportowych i różnego rodzaju stowarzyszeń jest nie tylko obowiązkiem samorządów, ale też świetnym sposobem na zaktywizowanie lokalnych społeczności wokół szczytnych idei i działaniem zbliżającym ludzi. Tak właśnie dzieje się w Sycowie.

– Organizacje pozarządowe na naszym terenie działają bardzo prężnie i świetnie współpracują, wspierając nasz samorząd na wielu polach – ocenia burmistrz Sławomir Kapica. – Wszystko dzięki pozytywistycznej pracy u podstaw, pracy z ludźmi. Nasz samorząd stara się pomagać tym organizacjom i stowarzyszeniom, aczkolwiek – jeśli chodzi o finanse – to wsparcie nie jest duże. Mieszkańcy, działając z pasją, dużo wnoszą od siebie i nie trzeba poważnych pieniędzy, aby pokazały się pozytywne efekty tych działań. Wiele stowarzyszeń, nie mając wielkiego zaplecza finansowego, potrafi zrobić bardzo dużo dla całej lokalnej społeczności.

– Członkowie naszego związku z ogromną chęcią i zaangażowaniem uczestniczą w życiu sycowskiej społeczności, a warto podkreślić, iż nasza organizacja jest największą w Sycowie i liczy sobie 570 osób – mówi Janina Findlik, sekretarz Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sycowie. – Członkowie naszego związku są bardzo aktywni i uczestniczą corocznie w wielu spotkaniach przy różnych okazjach. Ponadto wyjeżdżamy każdego roku, i to na cztery turnusy, z których korzysta po 50 osób. Organizowane są też spotkania integracyjne z innymi ośrodkami z terenu województwa dolnośląskiego oraz z naszymi lokalnymi stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi. Mamy również chór seniorów. Krótko mówiąc, cieszy nas wszelka aktywność, a najważniejsze jest to, aby wyjść z domu i coś pożytecznego zrobić. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z samorządem Sycowa, burmistrz rozumie nasze potrzeby, pomaga nam w miarę możliwości i zazwyczaj nie słyszymy słowa „nie”. A ponadto jest konsekwentny i jeśli do czegoś się zobowiązuje, to słowa dotrzymuje.

– My natomiast nie ukierunkowaliśmy jakoś swojej działalności – dodaje Michał Matyszczak, prezes zarządu stowarzyszenia „Przystań Twórcza – Syców”. – Skupiamy wokół siebie dzieciaki i osoby w dojrzalszym wieku i jak sama nazwa stowarzyszenia wskazuje, działamy twórczo. Prowadzimy m.in. zajęcia plastyczno-techniczne, wokalne, lekcje języka angielskiego, z rękodzieła i zajęcia chemiczno-biologiczne. Organizujemy dla dzieci wyjazdy, a w tym roku odbędzie się drugi turnus Music Camp i wyjeżdżamy z dzieciakami na cały tydzień. Poza tym zorganizowaliśmy Feriadę – półkolonie, w których udział wzięło ponad sto dzieci. Wyjeżdżaliśmy razem do różnych miejscowości, chodziliśmy do kina i na basen i było bardzo fajnie! Na naszej działalności nie zarabiamy, a czasami trzeba nawet dołożyć. Na początku borykaliśmy się ze znalezieniem lokum dla naszego stowarzyszenia, ale pan burmistrz pomógł nam i teraz mamy siedzibę pod Klubem Seniora.

S.G.