czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Święto sportu i wielka zabawa

Ostatnia dekada lipca to czas największej imprezy sportowej w historii naszego kraju. Do Wrocławia na 10. Światowe Igrzyska Sportowe – The World Games 2017 przyjedzie ponad 3500 zawodników z ponad 100 krajów.

Igrzyska Sportów Nieolimpijskich World Games 2017 rozpoczną się 20 lipca. Organizatorzy twierdzą, że ceremonia otwarcia na Stadionie Wrocław będzie wyjątkowa. Udział w niej weźmie około 400 artystów, w tym znane gwiazdy muzyki, świetni tancerze, orkiestra symfoniczna. Uroczystość uświetni obecność znanych osobistości ze świata sportu. Na trybunach zasiądą: Thomas Bach – przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Jose Perurena – prezes International World Games Association oraz Witold Bańka – minister sportu i turystyki. Patronat nad imprezą objął prezydent RP Andrzej Duda.
O tym, że World Games 2017 coraz bliżej, można się było przekonać we Wrocławiu w drugiej połowie czerwca. To wtedy bowiem część krasnali, które już na stałe zadomowiły się na ulicach stolicy Dolnego Śląska, włączyła się w promocję sportowego święta. Między innymi Sportuś, Papa Krasnal, Wroclovek, Krasnale z orkiestry przy NFM, Rogalik czy Klucznik pojawiły się w szarfach i z flagami promującymi igrzyska.
Sportowe zmagania w ramach World Games to największa światowa impreza promująca sporty nieolimpijskie. Decyzja, że tegoroczne igrzyska odbędą się we Wrocławiu zapadła pięć lat temu. I od tego czasu trwają intensywne przygotowania do tego, by stworzyć jak najlepsze warunki do sportowych zmagań dla ponad 3500 zawodników ze 112 krajów. Najliczniejszą ekipę – 293 sportowców – we Wrocławiu wystawią gospodarze. W czołowej dziesiątce największych ekip znajdują się: Francja (220), Włochy (171), Niemcy (160), Rosja (141), USA (136), Hiszpania (128), Australia (115) i Belgia (108). Sportowcy rywalizować będą na 24 arenach we Wrocławiu i w miastach partnerskich – Świdnicy, Trzebnicy, Jelczu-Laskowicach i Szymanowie – przez dziesięć dni w 36 dyscyplinach. Będą m.in. zmagania w biegach na orientację, tańcu sportowym, frisbee, narciarstwie wodnym, akrobacjach szybowcowych, spadochroniarstwie, wspinaczce sportowej, sportach wrotkarskich, trójboju siłowym, łucznictwie, korfballu, plażowej piłce ręcznej, squashu, ju-jitsu, żużlu, futbolu amerykańskim… Emocji na pewno nie zabraknie.
Igrzyska wrocławskie są 10. edycją World Games. Poprzednie odbywały się w Santa Clara (USA), Londynie (Wielka Brytania), Karlsruhe (Niemcy), Hadze (Holandia), Lahti (Finlandia), Akito (Japonia), Duisburgu (Niemcy), Kaohsiungu (Tajwan), Cali (Kolumbia).
Sięgając do statystyk udostępnionych przez organizatorów World Games 2017, na pewno warto odnotować polskie osiągnięcia w historii tych sportowych zmagań. W historii siedmiu startów w Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich reprezentanci Polski wywalczyli 33 medale – 10 złotych, 9 srebrnych i 14 brązowych. Wierzymy, że ten zbiór sportowych trofeów znacznie urośnie pomiędzy 20 a 30 lipca tego roku.
World Games 2017 ma być wielkim świętem sportu i wielką zabawą. Jednocześnie, jak ktoś kiedyś powiedział, sens tych igrzysk polega również na tym, że sport powinien być czymś naturalnym dla zdrowego społeczeństwa. Nie chodzi tylko o mistrzostwo świata, ale o to, aby po prostu być sprawnym.
Spotkanie sportowców jest także spotkaniem kibiców z wielu krajów. Do Wrocławia po raz kolejny (tak jak na Euro 2012 czy na imprezy organizowane w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016) przyjadą dziesiątki tysięcy gości. To ogromna szansa na promocję miasta i regionu. Święto sportu powinno być świętem wszystkich.
(wg, mtm)


Więcej o imprezach World Games 2017 można znaleźć na stronie
www.theworldgames2017.com


Ceremonia otwarcia World Games 2017 to wielkie przedsięwzięcie, przy którym pracować będzie ponad 300 pracowników technicznych. Na Stadionie Wrocław staną konstrukcje o wadze 270 ton. Zbudowane zostaną trzy sceny. Scenografia zajmie 25 tysięcy mkw. do której wykorzystanych zostanie m.in. 800 mkw. ekranów diodowych. Wszystko przywiezione zostanie przed 60 tirów.