wtorek, 29 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Święto liliowców w Wojsławicach

Początek lipca w Arboretum Wojsławice – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego to czas pełni kwitnienia liliowców.

Te długowieczne byliny mogą kwitnąć nieprzerwanie nawet przez dwa miesiące. Pojedyncze kwiaty kwitną tylko przez jeden dzień, ale rozwijają się stopniowo, co zapewnia ciągłość kwitnienia. Kolekcja od roku 2002 jest systematycznie rozwijana. Jako jedyna tego typu w Polsce w 2011 r. uzyskała status Narodowej Kolekcji, a w 2015 r. Ogrodu Pokazowego American Hemerocallis Society. Obecnie posiada ponad trzy tysiące gatunków i odmian i co roku sadzonych jest około 100 nowych odmian. Zachwycają wspaniałe kolorowe wstęgi rabat liliowców, tworząc niezapomniany widok.

Na 7. lipca zaplanowano HEMEROmanię – XIV spotkanie entuzjastów liliowców. W programie imprezy, oprócz kiermaszu roślin czynnego od 9. rano, są też wystawy i pokazy florystyczne. Tym razem będzie można podziwiać „liliowce z oczkiem” także podczas spaceru z przewodnikiem dr Jolantą Kozłowską-Kalisz i dr Małgorzatą Gębalą. Podczas pokazów florystycznych prowadzonych przez dr hab. Agnieszkę Krzymińską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będzie można skorzystać z porad i konsultacji specjalistów. Plebiscyt pozwoli wybrać najpiękniejszy kwiat liliowca polskiej hodowli.

Jako że rośliny te mają długą historię, od wieków uprawiane były m.in. w Chinach i Japonii, gdzie ceniono je także jako rośliny lecznicze i jadalne, podczas wykładu, który rozpocznie się o godz. 10, znany farmaceuta i hodowca liliowców zaprosi na wykład i degustację pod hasłem „Liliowce w kuchni i medycynie”. Na zakończenie o godz. 16 rozpocznie się koncert „Zaczarowany ogród”. W wykonaniu zespołu ARTRIO usłyszymy cykl utworów z gatunku New Age, nordyckiej muzyki folkowej oraz celtyckiej, w opracowaniu na trio harfowe, gdzie harfa, skrzypce i wiolonczela naśladują naturalne dźwięki i odgłosy przyrody.

W Arboretum teraz w pełnej krasie są również japońskie tawuły, dziurawce i cieniolubne paprocie, perukowce oraz tawułki, a wspaniałym zapachem cieszą lawendy, róże i lipy.